Według Komisji Europejskiej dotacje zostały zwiększone, a zasady konkurencji złagodzone. UE zwiększyła swój wkład w krajowe programy wsparcia do 70 procent.

Ponadto kraje UE mogą wypłacać pieniądze swoim producentom win na destylację i przechowywanie w przypadku kryzysu. Między innymi powinno to stłumić nadpodaż wina. Wynikała ona z tego, że producenci byli w stanie sprzedać znacznie mniej wina, podczas gdy zamknięte były bary i restauracje. Spożycie domowe nie nadrobiło utraty tego rynku.

Producenci w krajach UE mogą teraz odbierać wino z rynku i przechowywać je przez określony czas lub wspólnie planować produkcję. UE wnosi także większą pomoc, na przykład na ubezpieczenie upraw lub inwestycje.

KE już w maju zapewniła sektorowi bardziej elastyczną produkcję. Jak powiedział komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski, niepewności związane z zasięgiem kryzysu na szczeblu unijnym i globalnym oraz ścisłe monitorowanie rynku skłoniły nas do zaproponowania nowego pakietu środków dla sektora wina.