Do takich łatwych w uprawie i uniwersalnych krzewów ozdobnych należą:
Berberys Thunberga
Bez czarny
Bez koralowy
Dereń biały
Jaśminowiec wonny
Krzewuszka cudowna
Pęcherznica kalinolistna
Perukowiec podolski
Trzmielina Fortune'a
Żylistek wyniosły

Krzewy w zależności od gatunku dorastają do 2-3 metrów wysokości oraz szeroko i gęsto się rozrastają. Zaleta ta sprawiła, że często są sadzone w szpalerach lub w żywopłotach nieformowanych. Dodatkowo wiosną krzewy obsypane kwiatami stają się prawdziwą ozdobą ogrodu. Niestety chociaż kwitnienie tych gatunków jest intensywne, to jednak trwa krótko i przez lato krzewy okazują się mało ozdobne. Dopiero jesienią krzewy nabierają jesiennych barw, a niektóre z nich zdobią ogród owocami (berberys, perukowiec, dereń, pecherznica)

Hodowcy stworzyli jednak wiele odmian w obrębie tych gatunków, których ozdobą są liście. Stworzone kultywary posiadają liście barwy żółtej, czerwonej, są biało lub żółto obrzeżone. Dzięki takiej cesze gatunki są ozdobne również latem. Warunkiem uzyskania intensywnego koloru liści jest uprawa krzewów na stanowisku słonecznym. Oto wybrane najładniejsze odmiany tych krzewów, które nadają się do nasadzeń w grupach, na barwne żywopłoty oraz jako soliter (pojedynczo).

Wśród odmian berberysu Thunberga żółte liście posiada 'Golden Rocket'. Podobną odmianą, ale lepiej wybarwiającą się w półcieniu jest 'Aurea'. Krzewy dorastają do ok. 1,5 metra wysokości i dodatkowo posiadają strzelisty, kolumnowy pokrój. Jeśli ktoś chciałby posiadać roślinę z głęboko powycinanymi i dużymi liśćmi oraz czerwonymi owocami polecamy  żółte odmiany bzu koralowego 'Sutherland Gold' lub 'Plumose Aurea'. Dereń biały odmiana 'Aurea' łączy w sobie 4 walory ozdobne: intensywnie żółte liście przez cały sezon, białe kwiaty w czerwcu, białe owoce jesienią oraz czerwone pędy zimą. Podobne cechy posiada pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'. Liście tej odmiany względem popularnej 'Luteus' są intensywnie żółte przez cały sezon, a białe kwiatostany i czerwone nasienniki są ładnym kontrastem. Ozdobne, puszyste nasienniki posiada żółta odmiana perukowca podolskiego 'Golden Spirit'. Jeśli zależy nam na intensywnym zapachu to polecany jest żółty jaśminowiec wonny 'Aureus'. Równie ozdobna, zarówno z rubinowoczerwonych kwiatów jak i żółtych liści, jest krzewuszka cudowna 'Olympiada' i 'Joans Gold' oraz żylistek wyniosły 'Aurea' posiadający pełne, białe dzwonkowate kwiaty.

Zupełnym kontrastem odznaczają się odmiany krzewów o liściach ciemno bordowych lub czerwonych. Do takich należą berberys Thunberga 'Atropurpurea', pęcherznica kalinolistna 'Purpureus' i 'Diablo' oraz perukowiec podolski 'Royal Purple' i 'Velvet Cloak'. Gatunki dodatkowo odznaczają się ozdobnymi owocostanami i kwiatostanami. Bardzo ozdobną odmianą w obrębie bzu czarnego są 'Pulverulenta', 'Eva PBR', 'Guincho Purple', 'Black Tower'. Ozdobą są śnieżno białe baldachy kwiatów, które kontrastują na tle intensywnie ciemno bordowych liści. Miłośnicy krzewuszki ozdobnej również doczekali się odmian o bordowych liściach, np. 'Tango', 'Ruby Queen', 'Alexandra'. Krzewy dorastają zaledwie do 1,5 metra wysokości i odznaczają się ciemnymi różowymi kwiatami.

Dla niezdecydowanych, którą barwę wybrać, hodowcy stworzyli krzewy o liściach z żółtym lub białym marmurkowatym wzorem lub liście biało lub żółto obrzeżone. U niektórych odmian występują liście różnokolorowe. Najwięcej odmian posiada dereń biały, który albo posiada liście biało-zielone ('Elegantissima', 'Variegata', 'Rosenthali') lub różowo-białe ('Cream Cracker', 'Sibirica Variegata'). Innymi gatunkami, które idealnie nadają się na barwne żywopłoty to jaśminowiec odmiana żółto-zielona 'Innocence' oraz biało-zielona 'Variegatus' oraz nieco niższy (do 1 m wysokości) żylistek wyniosły 'Variegata'. Wśród krzewuszek cudownych dwukolorowe liście posiadają: 'Variegata' (biało-zielona), 'Verweig' (różowo-biało-zielona), 'Brigela' (żółto-obrzeżona). Krzewuszki idealnie nadają się na obwódki i niskie żywopłoty. Jeśli zależy nam na zimozielonych ozdobnych krzewach o barwnych liściach szczególnie polecana jest trzmielina Fortune'a w odmianach 'Gold Tip' i 'Country Gold' (żółto-zielone) lub 'Silver Gem', 'Gracilis' (biało-zielone). Trzmielina szybko rośnie i dorasta do 2 m wysokości.