Dynia jest warzywem ciepłolubnym i wrażliwym na przymrozki. Uprawiamy ją z rozsady w ciepłym inspekcie (w kwietniu) lub z siewu bezpośrednio do gruntu (po 10 maja). Rozsadę wysadzamy również w maju. Warzywo posiada duże wymagania pokarmowe i wodne. Najlepszym podłożem dla dyniowatych jest gleba wzbogacona w obornik lub kompost. Nawadnianie w okresach suszy prowadzi do wytworzenia dorodnych, mięsistych owoców.

Przeciętny plon owoców dyni wynosi 40-60 t/ha. Zbiór w zależności od odmiany przeprowadza się na koniec okresu wegetacyjnego (dynia olbrzymia, bezłupinowa) lub sukcesywnie w sezonie (cukinia, patison). W kuchni na różne sposoby (zupy, ciasta, pieczone, duszone) wykorzystywane są owoce tzw. jagoda rzekoma. Niewiele osób wie, ale jadalne są również duże żółte kwiaty dyni. Można z nich ugotować sos, panierować, smażyć i faszerować. Dynie bogate są w witaminy A, B1, B2, C, PP. Oprócz tego zawierają kwasy organiczne, pektyny i bogate są w składniki mineralne jak: fosfor, żelazo, magnez, wapń i potas.

Wśród dyń najpopularniejsze są:

Dynia olbrzymia - tworzy bardzo duże owoce zwykle barwy pomarańczowej o wadze przekraczającej niekiedy 200 kg. W obrębie odmiany powstały kultywary o mniejszej wadze, różniące się kształtem (x Red Kuri - kształt łezkowaty), a nawet dwukolorowe (x turbaniformis zielono-żółta, kształt turbana). Miąższ dyni olbrzymiej jest włóknisty, pomarańczowy. Najpopularniejsze w Polsce odmiany to: 'Amber', 'Bambino', 'Melonowa Żółta', 'Amazonka'.

Dynia makaronowa - jest to odmiana dyni zwyczajnej, która tworzy owalne owoce o jasno żółtej skórce i mocno pomarańczowym miąższu. Waga jednego owocu wynosi od 2 do 4 kg. Dynia makaronowa jest delikatna w smaku. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest miąższ, który po ugotowaniu rozpada się i przypomina makaron, który można spożywać jak spaghetti. Dzięki tej właściwości zawdzięcza swoją nazwę. Odmiany dyni makaronowej dostępne na rynku to: 'Warszawska', 'Pyza'.

Dynia piżmowa - wytwarza beżowe gruszkowate (typ Butternut), podłużne owoce o masie do 3,5 kg. Odmiana posiada gniazdo nasienne, które znajduje się tylko w rozszerzonej części owocu. Miąższ jest bezwłóknisty, mało wodnisty, słodki, pomarańczowy o zapachu piżmowym. Owoce idealnie nadają się do faszerowania i pieczenia, podczas którego nie rozpadają się. Na polskim rynku dostępna jest odmian 'Lisica', 'Waltham'.

Dynia bezłupinowa - kolejna odmiana dyni zwyczajnej, która wytwarza nasiona bez twardej łupiny. Nasiona wysuszone i wyprażone można wykorzystać jako dodatek do wielu potraw. Owoce tej odmiany są kuliste, dwukolorowe (pomarańczowo-zielone) o masie do 3 kg. Owoce zbieramy pod koniec sezonu wegetacyjnego i mogą być długo przechowywane w chłodnym pomieszczeniu. Najbardziej znane są odmiany dyni bezłupinowej 'Junona' i 'Miranda'. Z jednego hektara można uzyskać ok. 700-800 kg nasion.

Patison - odmiana dyni zwyczajnej, która wytwarza owoce kształtem przypominające spodki UFO. Jadalne są zarówno młode, jak i dojrzałe owoce. Największe mogą mieć średnicę dużego talerza. Szczególnie delikatne, chrupiące i smaczne są niewyrośnięte owoce, które można marynować w occie jak ogórki. Zbiór owoców prowadzimy przez cały sezon wegetacyjny. Do uprawy polecane są odmiany o tradycyjnej biało-kremowej skórce - 'Disco' lub ciemnozielonej takie jak: 'Polo' i 'Gagat'. Dostępne są również odmiany o żółtej - 'Sunny Delight', 'Yellow Scallopini', a także fioletowej -' Dark Green Scallopini'.

Cukinia i kabaczek - najpopularniejsza z warzyw dyniowatych jest cukinia. Roślina rośnie w szerokich kępach i tworzy długie do 50 cm owoce barwy żółtej lub ciemnozielonej. Najwartościowsze są młode, nieprzerośnięte owoce, które posiadają delikatną skórkę. Zawierają one najwięcej białek, witaminy C i suchej masy. Cukinia, podobnie jak jej krewniak odmianowy kabaczek, wykorzystywane są na marynaty (niedojrzałe owocniki wielkości ogórka). Cukinia i kabaczek owocują cały sezon, dlatego zbiór przeprowadzamy sukcesywnie. Wśród dostępnych odmian są cukinie o tradycyjnej zielonej barwie: 'Astra', 'Nefryt', 'Soraya', 'Cora' lub jasnozielonej - 'Greta' oraz nakrapiane -'Lajkonik', 'Nimba'. Wśród odmian są cukinie koloru żółtego: 'Atena', 'Goldena' 'Złoty Cepelin' (odmiana kabaczka). Z kolei odmiana 'Tondo Chiaro di Nizza' wytwarza zielone, małe, okrągłe, lekko żebrowane owoce.