Różnorodność gatunków w grupie roślin jednorocznych jest bardzo duża. Niektóre z nich charakteryzują się niewysokim wzrostem (do 30 cm) lub płożą się tworząc barwny dywan. Posadzone lub wysiane pod koniec kwietnia i na przełomie maja zdobią ogród do końca jesieni.

Niskie rośliny jednoroczne są idealnym uzupełnieniem rabat, na których przekwitły rośliny cebulowe i dwuletnie, pod drzewami, na skalniaki lub jako rośliny obwódkowe. Można z nich tworzyć razem z innymi roślinami kompozycje w donicach oraz skrzynkach.

Część roślin jednorocznych należało wysiać w inspekcie na przełomie marca i kwietnia. Osoby, które spóźniły się z wysianiem mogą już teraz te rośliny zakupić lub też zdecydować się na inne nie mniej urokliwe, które bezpośrednio wysiewamy do gruntu na początku maja. Rośliny produkowane są z rozsady to: lobelia, żeniszek, przypołudnik, portulaka, czubatka, gazania i niecierpek waleriana. Do gruntu można wysiewać: nemezję, leptosifon (tzw. „gwiezdny pył"), porcelankę, ubiorka gorzkiego, smagliczkę nadmorską, powoja trójbarwnego, lnicy marokańskiej, lonas, fiołka rogatego.

Prezentowane rośliny nie są wymagające pod względem uprawy. Będą obficie kwitły na słonecznym stanowisku i na przepuszczalnej glebie. Gatunki, które płożą się po ziemi to: przypołudnik, portulaka, powój trójbarwny i dimorfoteka. Pozostałe wyżej wymienione rośliny jednoroczne tworzą zwarte kępy. Posadzone w odstępie ok. 30 cm stworzą barwny dywan. Ciekawą rośliną w tej grupie jest leptosifon, który dorasta maksymalnie do 10 cm i wytwarza dużą ilość wielobarwnych, gwiazdkowych kwiatów. Smagliczka, gazania, portulaka, żeniszek są z kolei atrakcyjne dla owadów zapylających, a lonas nadaje się na suche bukiety.