Prostą i skuteczną metodą rozmnażania róż parkowych, pnących, miniaturowych oraz dzikich jest ukorzenianie sadzonek pędowych zdrewniałych. Jest to amatorski sposób na powiększenie własnej kolekcji róż.

Rozmnażanie wykonujemy późnym latem. Sadzonki pozyskujemy od września do października z dobrze zdrewniałych, tegorocznych bocznych pędów. Powinny być one długości 10-15 cm i w dolnej części pozbawione liści i kolców. Końce pędów należy przyciąć pod skosem. Przed posadzeniem warto pędy zanurzyć na 15 minut w roztworze fungicydu, np. Topsin M 500 SC (4-6 ml/l wody).

Do wykopanego rowka (gł. 20 cm), najlepiej w zacisznym i cienistym miejscu, warto na dnie równomiernie nasypać gruboziarnistego piasku. Końcówki pędów róż zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych i ostrożnie umieszczamy pod lekkim skosem w rowku. Zasypujemy do poły sadzonki substratem torfowym zmieszanym z korą i piaskiem (stosunek 3:2:1).

Ściętą górną końcówkę pędu warto posmarować maścią sadowniczą. Dzięki temu sadzonka nie będzie narażona na wysychanie i choroby grzybowe. Pędy róż ukorzenią się w następnym sezonie. Jeśli zauważymy wyrośnięte pąki na pędach, jest to oznaka, że róże już zakorzeniły się i można je przesadzić na nowe miejsce. Róże miniaturowe i dzikie można również rozmnożyć przez odkłady poziome