Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich powołał do realizacji Program Konopny, który ma pomóc praktyce rolniczej w uprawie konopi przemysłowych.
Eksperci z Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Ma on pomóc w prawidłowej agrotechnice, ponieważ uprawa konopi na cele przemysłowe lub spożywcze różni się znacząco od uprawy na nasiona.
W ramach Programu dostępne są materiały edukacyjne, pracownicy Instytutu służą poradą telefoniczną oraz bezpośrednio na polach podczas kilkukrotnej lustracji w trakcie okresu wegetacji konopi.
Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. Odmiany tam wyhodowane zostały m.in. docenione na rynkach zagranicznych.
Instytut proponuje swoje odmiany: Białobrzeskie, Tygra, Henola - są to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2 proc. substancji halucynogennych (Δ9THC)
Specjaliści podkreślają rentowność uprawy konopi przemysłowych. Z 1 ha przy plonie 600-700 kg można uzyskać przychód na poziomie 7-8 tys. zł. Ponadto w roku 2019 Instytut planuje pomoc rolnikom w sprzedaży pozostałych części rośliny co powinno podnieść wartość przychodu do kwoty co najmniej 10 tys. zł.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)