Lilia wodna zwana grzybieniem jest wieloletnią byliną o grubym kłączu, która rośnie w zagłębionym mule na dnie zbiorników wodnych. W naszym klimacie może rosnąć grzybień biały, bulwiasty, wonny oraz mieszańce. Ozdobą rośliny są jej piękne, umieszczone na długich łodygach kwiaty, które pływają na powierzchni wody. Kwiaty w zależności od odmiany są różnej wielkości, barwy. Otwierają się w pełni w dni słoneczne i są trwałe przez kilka dni.

Ozdobą lilii wodnej są również jej skórzaste, okrągłe liście, które w zależności od odmiany posiadają także marmurkowe, brązowo-bordowe wzory. Podobnie jak kwiaty one też pływają na powierzchni wody. Pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż zacieniając lustro wody i ograniczają rozwój glonów. Należy jednak pamiętać, że źle dobrana odmiana względem wielkości oczka wodnego, może silnie zarastać liśćmi oczko wodne.

Grzybienie obficie i długo kwitną tylko na stanowiskach słonecznych, w wodzie stojącej. W półcieniu dobrze czują się odmiany grzybienia białego i bulwiastego oraz niektóre odmiany mieszańcowe ('Hermine', 'James Brydon', 'Marliacea Rosea').

Jeśli chcemy posadzić lilię wodną do małego oczka wodnego (20-50 cm głębokości) wybierzmy odmiany karłowe, posiadające mniejsze kwiaty i liście np. 'Sioux' (żółto-pomarańczowa), 'Froebelii' (karminowoczerwona), 'Princess Elizabeth' (różowa), 'Alba' (biała), 'Helvola' (żółta), 'Indiana' (miedziana). Pozostałe odmiany i gatunki silnie rosnące preferują głębokość od 50 do 150 cm.

Grzybienie silnie rosnące sadzimy bezpośrednio w podłożu (duże zbiorniki wodne), natomiast karłowate i słabo rosnące odmiany w ażurowych pojemnikach lub workach jutowych. Lilie wodne sadzimy latem i w tym samym okresie umieszczamy je w zbiorniku wodnym. Podłoże do uprawy lilii wodnej powinno być mieszaniną ziemi gliniastej z dodatkiem żwirku lub piasku rzecznego oraz ziemi kompostowej lub ogrodowej.

Kłącze lilii sadzimy płytko i obciążamy je do podłoża przy pomocy kamyków. Warto też przytwierdzić je za pomocą drutu wygiętego w kształcie litery „U". Kosz z posadzoną lilią na początku umieszczamy w strefie wody płytkiej, na głębokości ok. 20-50 cm, tak aby liście wypłynęły na powierzchnię. W kolejnym etapie lilie zagłębiamy coraz głębiej, aż znajdzie się na stałym miejscu.

Aby grzybienie kwitły długo, musimy je dokarmiać. Jeśli będą rosły w dużym pojemniku, zawierającym żyzne podłoże, kwiaty będą większe i bardziej wybarwione. Na początku lata do kosza wkładamy pałeczki z nawozem wieloskładnikowym. Ważnym zabiegiem jest także sukcesywne usuwanie przekwitłych kwiatów i zżółkniętych liści.