PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Łubin bez chwastów

Łubin bez chwastów

Autor:

Dodano:

Tagi:

Poważnym problemem uprawy strączkowych grubonasiennych jest mała dostępność środków chwastobójczych do ich odchwaszczania.Łubin (a właściwie łubiny, bo odróżniamy trzy jego gatunki: żółty, wąskolistny i biały) jest cenną rośliną strączkową będącą źródłem relatywnie taniego białka paszowego. Nasiona są bogate w lizynę i inne egzogenne aminokwasy, których nie ma w ziarnie zbóż. W 1,5 t nasion łubinu żółtego znajduje się aż 560 kg białka. Taką samą jego ilość można uzyskać przy plonie łubinu białego na poziomie 1,8 t, a wąskolistnego 2 t z ha. Warto się zastanowić, co łatwiej w gospodarstwie uzyskać - 1,5 t nasion łubinu żółtego, czy np. 6 t z ha ziarna jęczmienia, bo w takim plonie jest też 560 kg białka i to gorszej wartości biologicznej.

Równocześnie wprowadzenie łubinu do zmianowania należy traktować także jako biologiczny środek produkcji, ponieważ silnie oddziałuje na poprawę właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Łubin jest rośliną głęboko korzeniącą się. Wytwarza silny korzeń palowy sięgający w głąb ponad 2 m, z odgałęzieniami korzeni bocznych, na których wyrastają brodawki korzeniowe. Zasiedlają je symbiotyczne bakterie brodawkowe z rodzaju Rhizobium.

Wiążą one azot atmosferyczny wykorzystywany do życia zarówno przez bakterie, jak i roślinę żywicielską.

Po żniwach znaczna ilość tego pierwiastka pozostaje w glebie. Szacuje się, że bakterie brodawkowe z rodzajów Rhizobium i Bradyrhizobium wiążą rocznie 70-110 kg azotu na ha, który jest - co warto podkreślić - w całości wykorzystywany przez rośliny. Tymczasem z każdych 100 kg azotu zastosowanego w nawozach mineralnych, rośliny wykorzystują jedynie 50-70 kg.

Silnie rozwinięty system korzeniowy wynosi z głębszych warstw gleby związki mineralne, miedzy innymi fosforu, potasu, wapnia, pozostawiając je roślinom następczym o płytszym systemie korzeniowym jak np. zboża. Korzenie łubinu po obumarciu tworzą w glebie sieć głęboko sięgających kanałów różnej średnicy. Dzięki nim poprawiają się w niej stosunki wodno-powietrzne, stąd często podkreślana jest fitomelioracyjna rola tej rośliny.

Łubin wykazuje również działanie fitosanitarne, nie jest bowiem rośliną żywicielską dla grzybów rozwijających się na zbożach czy rzepaku. Jest to bardzo istotne, zważywszy na przesycenie współczesnych płodozmianów tymi roślinami.

Jednym z większych problemów uprawy łubinu jest zachwaszczenie.

Głównym źródłem zachwaszczenia są występujące w glebie diaspory, czyli nasiona chwastów lub ich kłącza i rozłogi.

Obecnie chemiczne metody są bardzo ograniczone. Niechemiczne metody powinny być prowadzone w różnych kierunkach i oparte na działaniach zapobiegawczych (płodozmian, agrotechnika) oraz bezpośredniego zmniejszenia liczebności chwastów poprzez ich mechaniczne zwalczanie już w zespole uprawek pożniwnych po zbiorze rośliny przedplonowej (jeżeli nie był wysiany poplon). W tym okresie w szczególności należy zwalczać gatunki chwastów wieloletnich rozmnażających się przez podziemne rozłogi lub na kłączach jak np.: mlecze, ostrożenie, szczawie, gdyż ich zwalczanie w uprawie łubinu jest niemożliwe lub bardzo ograniczone.

Po siewie łubinu mechaniczne odchwaszczanie z użyciem brony jest możliwe bezpośrednio po siewie (faza wzrostu BBCH 01-03), ale przed wyłonieniem się korzonka zarodkowego z okrywy nasiennej, gdyż w tej fazie jest bardzo wrażliwy na mechaniczne uszkodzenia. Po wschodach łubinu mechaniczne odchwaszczanie jest również możliwe od fazy 3-4 liści łubinu (BBCH 23). Jednakże łubin, w porównaniu do innych upraw, jak np. zboża, jest mniej tolerancyjny względem mechanicznego odchwaszczania z użyciem brony. Jest również wrażliwy na zachwaszczenie i korzyści wynikające z mechanicznego zwalczania chwastów mogą przewyższyć uboczne skutki bronowania. Podczas bronowania należy uważać, aby nie uszkodzić lub nie wyrwać roślin łubinu. Prędkość jazdy (większa prędkość skutkuje większą intensywnością działania) oraz rodzaj brony i jej ustawienia robocze (gdy jest taka możliwość) dostosować trzeba do warunków pola oraz fazy rozwoju łubinu.

W celu ograniczenia ujemnych skutków bronowania zabieg najlepiej przeprowadzić w warunkach sprzyjających mniejszemu turgorowi (jędrności) roślin. Zabieg bronowania najlepiej wykonać w godzinach popołudniowych, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha.

Najbardziej wrażliwe na bronowanie są chwasty w fazie siewek. Bronowanie na glebie wilgotnej przynosi słabszy efekt chwastobójczy. Bronowanie na powierzchni nierównej lub zbrylonej skutkuje wzrostem uszkodzeń łubinu.

Odchwaszczanie z zastosowaniem opielacza wymaga siewu w większym odstępie rzędów, powyżej 25-30 cm.

Stosowanie większej rozstawy między rzędami skutkuje zmniejszeniem plonu nasion w następstwie mniejszej obsady łubinu, a gdy planujemy uprawę na nasiona, nie jest zalecane nadmierne zagęszczenie roślin w rzędzie, gdyż wpływa to na wzrost zielonej masy i wydłużenie wegetacji kosztem plonu nasion.

W celu uzyskania wyrównanych i szybkich wschodów w optymalnej obsadzie - należy stosować zdrowy, dobrej jakości materiał siewny i wolny od nasion chwastów. Nasiona wysiewać w zalecanych ilościach, terminach i optymalnej głębokości siewu. Bardzo ważne jest optymalne ustalenie normy siewu, dostosowane do wymagań odmiany oraz stanowiska, co zmniejsza ryzyko zachwaszczenia wtórnego.

Podstawą niechemicznej regulacji zachwaszczenia jest zmianowanie roślin.

Do najważniejszych gatunków chwastów występujących w łubinie należą między innymi: komosa i chwastnica.

Pierwszy gatunek będzie stanowił większe zagrożenie w płodozmianach, w których dominują uprawy jare - wysiewane wiosną. Natomiast zachwaszczenie chwastnicą, typowym gatunkiem ciepłolubnym, będzie większe przy opóźnionych terminach siewu lub niepełnej obsady roślin łubinu.

Poważnym problemem uprawy strączkowych grubonasiennych jest mała dostępność środków chwastobójczych do ich odchwaszczania, w tym do odchwaszczania łubinu.

Sytuacja się pogarsza, gdyż po wznowieniu rejestracji środka chwastobójczego Targa Super 05 EC, zalecanego do selektywnego zwalczania chwastów jednoliściennych nie ma łubinu. Jeżeli rolnik kupił ten środek wcześniej okres jego przydatności nie minął i w etykiecie jest wymieniony łubin, to można go w tej uprawie legalnie stosować.

Do desykacji plantacji łubinu (i chwastów w nim występujących) polecane są środki zawierające substancję czynną: jon dikwatu. W tym momencie w łubinie zalecane są: Reglone 200 SL, Ring 200 SL w dawkach 2,5 do 3,0 l/ha.

Te środki należy stosować, gdy strąki na pędzie i co najmniej połowa bocznych są zbrązowiałe, pozostałe żółte, a nasiona fizjologicznie dojrzałe. Do zbioru można przystąpić w terminie 7-10 dni po opryskiwaniu plantacji. Środki chwastobójcze należy stosować zgodnie z etykietą środka ochrony roślin, a informacje o ich stosowaniu przechowywać przez 3 lata.

Niedobór środków chwastobójczych może zniechęcić do uprawy łubinu czy też innych roślin strączkowych grubonasiennych.

Ale na pewno małe zainteresowanie producentów rolnych uprawą tej grupy roślin, a tym samym mała ich powierzchnia uprawy, na pewno skutkuje brakiem zainteresowania przez firmy fitosanitarne lub inne jednostki rejestracją środków ochrony dla grupy roślin strączkowych grubonasiennych.

Dobrą metodą istotnego zmniejszenia zachwaszczenie jest siew mieszanek strączkowo-zbożowych. W warunkach badań prowadzonych w Instytucie Ochrony Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym (IOR-PIB) odmiany łubinu wąskolistnego były lepszym komponentem do mieszanek strączkowo- zbożowych niż odmiany łubinu żółtego. W badaniach IOR-PIB dobre efekty uzyskiwano, gdy w mieszance łubin stanowi 60 proc. normy siewu łubinu, a zboża jare 40 proc. normy siewu danego gatunku zboża. Przy czym dla ustalenia proporcji wagowych poszczególnych komponentów mieszanki przyjmowano maksymalną zalecaną obsadę roślin dla danego stanowiska.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • dz1231422ew 2016-01-22 06:11:36
  Spróbowałbym z nawozami od www.biostyma.pl, wydaje mi się, że będą świetnym rozwiązaniem dla tej sytacji, a jednocześnie sprawdzone są przeze mnie najlepiej. Kwestię tego jak je stosować można bez problemu wyciągnąć od sprzedawcy, mieszanina jest solidna i w krótkim czasie widać zadowalające efekty.
 • sadmir@o2.pl 2014-02-13 10:25:58
  niech ktoś napisze czym i jak to pryskać na 5 klasie ziemia przepuszczalna i jaka najlepsza odmiana łubinu bo ja będę siał jako początkujący rolnik odziedziczyłem trochę tego pola ni żyto nie chce rosnąć ni owies same straty tylko jakieś tam dopłaty a na łąkach mam rolno środowiskowy ptaszki to na tym jakoś wychodzę bo to prawie 2 tys na ha
  • RADOSŁAW 2020-08-08 07:37:34
   corum 1,25l a potem basagran dwa razy po 1l plus atpolan 1l jednoliscienne leopard 1,5l
   • Paweł 2021-05-25 15:41:28
    Łubin corum spalisz. Na razie chyba nie ma jeszcze zarejstrowanego herbicydu działającego na chwasty dwuliścienne powschodowo (jeśli chodzi o łubin).
 • stanley-2006 2014-01-06 16:11:03
  Afalon i Linurex to stare mocne środki i nie biorą uciążliwych chwastów jak przytulia powój jednoliścienne. To samo co afalon usunie każdy inny środek. Odnośnie Targi i jej tańszych odpowiedników to moim zdaniem można ją stosować w ilości 1l/ha tj. mniejsza dawka ale działa nawet perz wstrzymuje.
  We wszystkich uprawach jest problem z herbicydami bo wszystkie WODR-Y przepisują stare zasady o uprawach z bonowaniem i oborniku sprzed 40 pat jakich już nikt nie stosuje. Polecają też wycofane środki z obrotu takie jak reglone.
 • zw 2013-06-12 06:42:38
  Do jee, na Zachodzie lubin, a wlasciwie maczka z lubinu to hit w odzywianiu tzw. zasadowym. Mazna ja stosowac do napojow, zup i wielu wszelakich przypraw. Ze wzgledu na wyska zawartosc wartosciowych aminokwasow jest obecnie jednym z najlepszych produktow w odzywianiu sportowcow i osob, ktore chca mlodo wygladac(tak!). Same zalety!. Minely czasy, kiedy lubin byl wylacznie pasza dla zwierzat. Dla tych, ktorzy chca uprawiac lubin na make spozywcza wroze duze korzysci. Warunek: stosowanie biologicznej uprawy. Zadna chemia! I oczywiscie odpowiednie rozpropagowanie.
 • jee 2013-05-30 19:19:33
  W zeszłym roku miałem łubin zachwaszczony wyką jarą. Mieszanka 1lafalonu + 0,15l commandu a na wyce żadnych uszkodzeń. Legato podobno bierze samosiewy rzepaku w dawce CHYBA 0,2l jak łubin ma 8liści.
  Jest jeszcze jedna przeszkoda. Gdzie to sprzedać? Są trudności ze sprzedażą bo nie każdy ma hodowle
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.91.92.194
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.