Wcześnie siane międzyplony (przed 20 sierpnia) nie są w najlepszej kondycji. Suchy wrzesień w wielu regionach Polski, źle wpłynął na ich prawidłowy rozwój. Z powodu braku opadów rośliny są niskie, wytworzyły niedużą biomasę, szybko zakwitały i mocniej niż zazwyczaj drewniały. Najgorsza sytuacja jest na polach na Kujawach i w centrum kraju. Tu międzyplony z pierwszych dekad sierpnia, siane głównie dla podratowania bazy paszowej są w większości przypadków spisane na straty.

Obecnie, w wielu przypadkach również później siane międzyplony wytworzyły już kwiatostany, więc dalsze ich pozostawienie na polu nie jest konieczne. Biomasy nie będzie przybywać, a rośliny będą tylko niepotrzebnie zabierały wodę i składniki pokarmowe, będą dalej drewnieć, co utrudniać będzie ich likwidację, a także późniejszy rozkład w glebie. W niektórych przypadkach (dotyczy to głównie gorczycy) istnieje nawet ryzyko, że wytworzą nasiona. Mogą zatem stać się także poważnym źródłem zachwaszczenia.

Wegetację międzyplonów należy zatem przerwać poprzez niszczenie ich np. talerzówką, a następnie (najlepiej po podwiędnięciu) wymieszanie ich z glebą przy pomocy orki zimowej. Takie postępowanie daje możliwość korzystania ze wszystkich zalet jakie daje orka zimowa, a ponadto przyspieszona jest mineralizacja wprowadzonej do gleby biomasy. W przypadku gdy likwidację międzyplonów pozostawimy do wiosny, będziemy zmuszeni wykonać więcej uprawek wiosennych, mocno przesuszających glebę. W obliczu ostatnich suchych lat, powinniśmy takich sytuacji unikać.

Przypomnijmy, jeszcze kilka ważnych terminów związanych z międzyplonami.

Obecnie, od ponad dwóch tygodni międzyplony ścierniskowe siane z przeznaczeniem na EFA można już swobodnie likwidować (termin obowiązkowego utrzymania ich na polu minął z dniem 1 października).

Do wiosny, a dokładniej do 1 marca bezwzględnie należy pozostawić na polu międzyplony wysiane w ramach programów rolnośrodowiskowych: Pakiet 8 (PROW 2007 – 2013) oraz pakiet 2 (PROW 2014- 2020).

Do 15 lutego pozostać na polu muszą międzyplony wysiane w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone (PROW 2014- 2020), siane jako tzw. praktyka dodatkowa.

Również do 15 lutego należy zostawić bez interwencji agrotechnicznej międzyplony ozime wysiane jako obszary proekologiczne (EFA).