Istnieją dwa gatunki Milina (Campsis), które naturalnie występują w USA - milin amerykański (C. radicans) i Chinach - milin wielkokwiatowy (C. grandiflora). Z tych dwóch gatunków w Polsce może być uprawiany tylko milin amerykański. Jest wieloletnim, zdrewniałym pnączem, które wspina się i czepia za pomocą korzeni czepnych.

Ozdobą pnączy są trąbkowate, żółte lub pomarańczowo-czerwone kwiaty, długości 5-8 cm, które są zebrane w luźne grona. Pojawiają się stopniowo zwykle od lipca (odmiany wcześnie kwitnące) do września. Ozdobne są również ich pierzaste liście, które dorastają do 30 cm długości. Jesienią przybierają złoty kolor.

Milin jest dość silnym pnączem, które dorasta do 6 m wysokości. Jego jednoroczne pędy mogą przyrastać nawet na 4 m długości. Pnącze w odpowiednich dla niego warunkach szybko się rozrasta. Czasami wymaga podwiązywania do podpór, gdyż jego pędy nie owijają się, a raczej przyczepiają do chropowatej powierzchni. Roślina jest raczej odporna na choroby i rzadko atakowana przez szkodniki.

Młode egzemplarze mogą zimą przemarzać, dlatego warto w pierwszych latach okrywać roślinę. Najlepszym pod uprawę będzie słoneczne i zaciszne stanowisko, przy południowej ścianie. Milin powinien rosnąc w glebie przepuszczalnej i zasobnej w składniki odżywcze. Sadzimy go przy mocnych pergolach, płotach lub innej konstrukcji.

Pnącze zwykle zakwita w 2-3 roku po posadzeniu. Jednak wymaga odpowiedniego cięcia i zabiegów. Najważniejsze jest cięcie pielęgnacyjne, dzięki któremu ograniczymy silny wzrost rośliny i zmusimy ją do kwitnienia. Zeszłoroczne pędy skracamy nad 3-5 pąkiem oraz usuwamy wszystkie słabe i cienkie przyrosty. Systematycznie również usuwamy zawiązywane latem owoce (strąki), aby nie osłabiały rośliny.

Do wyboru mamy kilka odmian milina, które różnią się kolorem, wielkością kwiatów oraz terminem kwitnienia np.:
'Atropurpurea' - kwiaty duże szkarłatne z purpurowym odcieniem
'Flamenco' - kwiaty czerwono-pomarańczowe, o oryginalnym fajkowatym kształcie
'Flava' - kwiaty żółte, do 5 cm długości
'Gabor' - odmiana o silnym wzroście, kwiaty ciemnoczerwone
'Judy' - kwiaty żółtopomarańczowe, długości 8 cm
'Madame Galen' - kwiaty pomarańczowe na zewnątrz, a szkarłatne we wewnątrz
'Praecox'- kwiaty szkarłatne pojawiają się znacznie wcześniej niż u innych odmian
'Rubra' - kwiaty duże, ciemnoczerwone
'Sanguinea' - kwiaty, duże szkarłatne
'Speciosa' - odmiana o pokroju krzewiastym, kwiaty pomarańczowe, duże
'Ursynów' - wcześnie kwitnie, kwiaty pomarańczowo-czerwone.