Ten zbiór tytoniu, który się kończy był chyba jednym z najgorszych w ostatnich latach. Ja osobiście nie pamiętam tak fatalnego roku. Myślę, że powódź i brak dodatkowych dopłat do produkcji spowodował, że plantatorzy znaleźli się w katastrofalnej sytuacji. Jedyną iskierką nadziei jest wniosek do Komisji Europejskiej o dodatkowe dopłaty do uprawy tytoniu. Mam nadzieję, że zostanie on w końcu podpisany przez ministra rolnictwa i wysłany do Brukseli - mówił tuż przed spotkaniem w ministerstwie rolnictwa Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

Po spotkaniu humory plantatorów tytoniu były dużo lepsze. Wszystko po deklaracji Marka Sawickiego: podpisałem wniosek do Komisji Europejskiej o możliwości dofinansowania produkcji tytoniu jakościowego w ramach artykułu 68.Artykuł 68 daje państwom członkowskim możliwość przeznaczenia 10% środków z koperty dopłat bezpośrednich na specjalne cele. My staramy się między innymi o wsparcie produkcji tytoniu oraz dopłat do ubezpieczeń rolnych.

Zadowolenie wśród plantatorów tytoniu jest zrozumiałe, choć niedosyt pozostał. Trzeba też pamiętać, że 2011 rok jest stracony., Jeżeli wniosek zostanie wysłany teraz to i tak będzie on dotyczył 2012 roku. Dopiero przyszły rok jest dla nas dla nasz szansą na poprawę sytuacji i utrzymanie miejsc pracy - podsumował Przemysł Noworyta.