Turzyce (Carex) nalezą do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). W przeciwieństwie do traw (rodzina wiechlinowate) różnią się od nich łodygą, która wypełniona jest miękiszem i nie posiada międzywęźli. Rośliny tworzą kępy złożone z dekoracyjnych liści i w zależności od gatunku są one różnej szerokości.

Wśród gatunków występują turzyce o liściach biało obrzeżonych lub w żółtych paskach. Do takich należy m.in. turzyca ptasie łapki (Carex ornitophoda), która w odmianie 'Variegata' tworzy niskie kępy (20 cm) złożone z bardzo wąskich liści z białym paskiem po środku. Znacznie wyższa, ale również z białym paskiem, jest turzyca japońska (C. morrowii) w odmianie 'Ice Dance'. Z kolei szerokimi i krótszymi liśćmi charakteryzuje się turzyca rzędowa (C. siderosticha) odm. 'Variegata'.

Hitem ostatnich sezonów są turzyce o liściach barwy brązowej, żółto-zielonej lub srebrzystej. Zazwyczaj stanowią one bardzo ładny kontrast dla innych roślin. Turzyca Buchanana (C. buchananii) dorasta do 80 cm wysokości tworząc kępy zimozielonych, bardzo cienkich, wyprostowanych i brązowych liści, które sprawiają wrażenie uschniętych.

Barwę brązowa liści posiada również odm. 'Bronze From' turzycy włosistej (C. comans). Gatunek jest znacznie niższy od poprzedniego (50 cm) i liście są łukowato wygięte do ziemi. W obrębie tego gatunku występuje również odmiana zielonolistna - 'Amazon Mist' oraz srebrzysta - 'Frosted Curls'. Turzyca sztywna (C. elata) Golden Sedge w odmianie 'Aurea' jest nowością na rynku. Tworzy kępy wyprostowanych długich liści barwy żółto-zielonej.

Turzyce mogą być sadzone zarówno na rabacie jak i w donicach. Odmiany wysokie o dekoracyjnych liściach tworzą kolorystyczne uzupełnienie w ogrodzie. Ładnie komponuja się z innymi bylinami o strzelistych kwiatostanach lub o dekoracyjnych liściach. Gatunki niskie nadają się na rośliny okrywowe, a niektóre gatunki (turzyca palmowa, turzyca brzegowa) sadzone są, jako rośliny wodne. Roślinom należy zapewnić stanowisko od półcienistego do słonecznego i średnio wilgotną glebę.