PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na czym można zarobić? - Uprawa borówki

Na czym można zarobić? - Uprawa borówki
W związku z rosnącą popularnością borówek, najwięksi producenci kreują już nowe trendy w ich sprzedaży, które w przyszłości będą wpływały na zwiększenie popytu - nie tylko krajowego; Fot. pixabay

Autor:

Dodano:

Choć koszt założenia 1 ha plantacji borówki wysokiej może wynieść nawet 80 tys. zł, to eksperci i plantatorzy są zgodni co do tego, że biznes ten się opłaci i jeszcze w najbliższych latach będzie przynosił zyski producentom.Historia upraw borówki wysokiej w Polsce zaczyna się właściwie od sprowadzenia pierwszych krzewów, przez prof. Szczepana Pieniążka, z USA po drugiej wojnie światowej (stąd też nazwa borówka "amerykańska"). Obecnie - dzięki ogromnej wiedzy i uporowi polskich fanatyków, wierzących w powodzenie wprowadzenia tej rośliny na plantacje towarowe - powstały tysiące hektarów upraw, dzięki którym Polska wyrosła na jednego z czołowych producentów tych owoców - zarówno w skali Europy, jak i całego świata.

PLANTACJA DLA BOGACZY

Za inwestycją w uprawę borówki wysokiej przemawia fakt, że jest rośliną długowieczną, która owocuje corocznie przez 20 lat i więcej. Co więcej, borówkę rzadko atakują choroby i szkodniki (głównym zagrożeniem są różnego rodzaju pleśnie). Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że stanowisko do uprawy powinno być zaciszne, słoneczne lub półcieniste, gleba wilgotna przepuszczalna, kwaśna, PH 3,5-4,8, piaszczysta z dużą ilością próchnicy.

Różne źródła podają, ile kosztuje inwestycja w 1 ha borówki. Najczęściej padają liczby od 50 do 80 tys. zł na jeden ha przy inwestycji od podstaw (zakup krzewów, nawodnienie i nawożenie). Największy koszt to zakup sadzonek oraz nawodnienie. Zakładając, że optymalne odstępy między krzewami powinny wynosić 1,5 m, a odstępy miedzy rzędami - 3 m, czyli na każdą roślinę przypadnie ok. 4,5 m2, na jeden ha powinno przypadać ponad 2 200 roślin. Koszt sadzonki w szkółce to 6-7 zł, więc całość wyniesie minimum 14-16 tys. zł. W przypadku kosztów założenia nawodnienia (tu preferowane jest kropelkowe), to mamy tu do czynienia z kwotą minimum 30 tys. zł na 1 ha. Nawożenie to także ważna kwestia - wiele plantacji inwestuje w dość drogie podłoże torfowe.

Ale na tym nie koniec. Chcąc założyć i prowadzić plantację borówki wysokiej, trzeba liczyć się także z inwestycjami w sortowanie, pakowanie i opakowanie owoców. Tu producenci wybierają głównie plastikowe pojemniki, w których mieści się 250 g owoców. Opakowania te na 1 kg owoców mogą pochłonąć powyżej 1 zł. W przypadku borówki raczej nie wybiera się tradycyjnych łubianek (jak w przypadku innych owoców miękkich), ponieważ przy dość wysokich cenach tych owoców dla klientów, wartość zakupu dużej gramatury mogłaby ich odstraszać. Na małych plantacjach sortowanie i pakowanie owoców odbywa się ręcznie (trzeba się liczyć z wysokimi kosztami pracy), a na tych już kilku- czy kilkunastohektarowych - trzeba ponieść nakłady na zakup specjalnych linii, które sortują owoce pod względem wielkości, a nawet wybarwienia. Koszty zakupu takich maszyn to od 200 tys. zł (przy podstawowej wersji) do 1,5 mln zł.

Wspominane już zatrudnienie to osobny temat kosztowy. Jednak trudno jest dokładniej określić wartości tych wydatków, choć warto zaznaczyć, że już jeden ha uprawy to co najmniej kilka osób zaangażowanych w zbiór. Często do pracy na dużych plantacjach zatrudnia się pracowników z Ukrainy (głównie w woj. mazowieckim oraz na zachodzie Polski). Wielkie plantacje mogą ograniczać te koszty za pomocą zakupu specjalnych kombajnów do zbiorów, jednak inwestycje te są bardzo drogie, a używanie automatów ma wpływ na jakość owoców. Jak udało się dowiedzieć, kombajny mają obecnie na wyposażeniu jedynie trzy plantacje w naszym kraju.

Oprócz dość wysokich kosztów inwestycji, potencjalnych inwestorów przestraszyć może także dość krótki okres zbiorów. Większość plantacji w Polsce to jedna odmiana (Bluecrop), która owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Jednak sezon można przedłużyć o wrzesień, ale trzeba wydać dodatkowe środki na wchodzące do Polski nowe odmiany oraz budowę tuneli chroniących przed niskimi temperaturami.

Czy mając na uwadze wszystkie te wydatki, inwestycja jednak się opłaci? Eksperci i plantatorzy twierdzą, że tak. Z wyliczeń Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej wynika, że plon z jednego krzewu w pełni owocowania (po 6-7 latach od posadzenia), w zależności od odmiany wynosi 3-6 kg. Na właściwie prowadzonej plantacji można uzyskać plon ok. 10 t z ha.

Wiele z tych inwestycji można jednak sfinansować dzięki dotacjom. - Wszystkie inwestycje poczyniliśmy dzięki kredytom preferencyjnym, dotacjom lub innego rodzaju wsparciu unijnemu - przyznaje Piotr Milewski, prezes i współwłaściciel firmy Milbor, która posiada 25 ha plantacji borówki w powiecie płońskim.

PERSPEKTYWA OPŁACALNOŚCI

W tym roku ceny borówki wysokiej na rynkach hurtowych nie schodziły poniżej 10 zł/kg. W nielicznych - na razie - punktach skupu za kilogram owoców można było uzyskać ok. 7 zł.

- Wydaje mi się jednak, że przy tej ilości nasadzeń borówki w Polsce, jaka występuje obecnie, cena będzie systematycznie spadać. Produkcja rośnie trochę szybciej, niż popyt - mówi Piotr Milewski z firmy Milbor.

Jednak - jego zdaniem - uprawa borówki wysokiej jest nadal opłacalna. - Pięć lat temu wydawało mi się, że cena będzie spadać drastycznie, ponieważ wystąpiło bardzo dużo nowych nasadzeń, a konsumpcja nie wykazywała drastycznych wzrostów. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił jednak borówkowy boom. Dlatego cena utrzymuje się na stabilnym, zadowalającym producentów poziomie - tłumaczy Piotr Milewski.

Podkreśla, że jeszcze w perspektywie 10 lat borówka amerykańska będzie opłacalnym biznesem. - Jeśli otworzą się nowe rynki zbytu, termin ten wydłuży się. Kilka lat temu sprzedawaliśmy owoce wyłącznie do Anglii, a obecnie wysyłamy duże partie także do Holandii, Niemiec i Skandynawii. Mamy także zapytania z krajów arabskich, ale tu przeszkodą wydają się trudności w transporcie świeżych owoców. Chcielibyśmy także eksportować do Azji, ale tu napotykamy konkurencję ze strony USA - komentuje prezes firmy Milbor.

Wielu plantatorów nastawia się jedynie na eksport, ponieważ w tym kanale można uzyskać wyższe ceny - nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto sieci handlowe w Polsce starają się jak najmocniej obniżyć ceny borówek. W minionym sezonie można było spotkać się z sytuacją, że ceny tych owoców w markowych sklepach były nawet o połowę niższe niż np. na targowiskach. A to dlatego, że wymagania odbiorców zagranicznych są o wiele wyższe niż polskich sieci handlowych, więc te "najlepsze" owoce są eksportowane, a owoce z plantacji mniejszych lub tych, które nie są w stanie sprostać wymaganiom odbiorców z zagranicy, zostają w Polsce. Z tej zależności korzystają sieci, które - z drugiej strony - gwarantują producentom zagospodarowanie dużej ilości towaru.

POTENCJAŁ SPRZEDAŻY

W związku z rosnącą popularnością borówek, najwięksi producenci kreują już nowe trendy w ich sprzedaży, które w przyszłości będą wpływały na zwiększenie popytu - nie tylko krajowego.

W sezonie 2014 Grupa Producentów Owoców "Polskie Jagody", duży producent owoców jagodowych z Lubelszczyzny, wprowadziła na rynek markę BeFruit, pod którą sprzedawane są pakowane borówki. Ponadto do sprzedaży wprowadzono także tłoczony sok borówkowy oferowany pod "siostrzaną" marką BeJuice - w szklanych butelkach 250 ml. Grupa twierdzi, że markowe owoce to przyszłość rynku.

Firma Milbor także postawiła na tłoczone soki borówkowe pod marką Merry Berry. W celu dostarczania tych wyrobów przez cały rok zainwestowała w mroźnie. Soki produkuje we współpracy z zewnętrzną tłocznią.

Zdaniem ekspertów, polscy producenci - choć stale nastawieni są na produkcję owoców deserowych - podpatrują rynki Europy Zachodniej, gdzie coraz więcej owoców przeznacza się na przetwórstwo. Już obserwowane są takie nowości na rynku, jak suszone przekąski z borówek czy dżemy.

Inne artykuły z cyklu „Na czym można zarobić?":

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

 • Zen 2020-01-09 09:08:44
  Teraz wszyscy inwestują w borówkę a za chwilę będzie nadprodukcja i cena spadnie a za tym zysk. Zarobi ten kto pierwszy wchodzi w biznes. Dlatego trzeba szukać niszowych gatunków np. morwa, wasabi czy dereń. Sąsiad co roku dosadza po 1 ha derenia i z pierwszych nasadzeń już sprzedaje owoce po 20-25 zł/kg. Kupował w szkółce Cornus Mariusz Zasępa i tam mu doradzili odmiany, które nie trzeba zrywać ale otrząsać to i nie wydaje dużo na robociznę. Z hektara można po kilku latach zebrać 20 i więcej ton. A na razie ludzie się nie rzucili na tego derenia to i cena szybko nie spadnie. Sam bym posadził ale mam podmokłe łąki a dereń nie lubi takich. Poza tym to nie trzeba pod niego zakwaszać ziemi jak pod borówkę, trzeba tylko dobrze zwapnować.
 • Janek 2019-10-18 11:31:51
  Produkcja nie opłacalna borówka potrzebuje 80 L wody pod jeden krzaczek tygodniowo a przy suszy to nawet 100-120 L.
 • Tomasz 2018-10-02 21:16:57
  My zawsze od Państwa Romańskich z Gąsek kupujemy sadzonki borówek amerykańskich. Tak z 200-300 na rok, na naszą plantację. Głownie późne odmiany jak Chandler, bo są bardziej wytrzymałe niż te wcześniejsze i mega duże!!! Lepiej się sprzedają później :)
 • Aleksandra 2018-04-28 17:41:14
  Mam pytanie czy w województwie warminsko mazurskim warunki klimatyczne są dobre do uprawy borówki amerykańskiej? Mam trochę h ziemii która leży odłogiem .Może inwestycja w borowke będzie dobra? Pozdrawiam
 • Anita 2017-12-13 12:48:33
  Ja zawsze kupuję sadzonki borówki amerykańskiej u Romańskich tak jak z resztą moi przedmówcy. Krzaczki zawsze w świetnej kondycji, a właściciele mają olbrzymią wiedzę, którą się chętnie dzielą :)
  • Zuza 2018-09-05 12:39:12
   ja oprócz borówek amerykańskich mam od Państwa Romańskich jagodę kamczacką i bezkolcową, są bardzo dobrym źródłem no i zawsze służą pomocą w razie jakiekolwiek niewiedzy
   • janusz 2019-02-05 20:52:12
    jo tyż u nich kupije gnój na toczki, co roku po toczce.papierzoki mi nim rosno że hej!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.230.9.187
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.