Odmiana Provita – bo o niej mowa - została wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w styczniu tego roku. To pierwsza polska odmiana ziemniaka o fioletowym miąższu, zgłoszona przez Hodowlę Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. - Grupa IHAR.

Porejestrowe doświadczenia z uprawą fioletowych ziemniaków rozpoczęli właśnie – jako jedyni w kraju - specjaliści ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie na Podlasiu. To jeden z lepszych terenów do uprawy tego warzywa.

Dr inż. Bronisław Puczel, Dyrektor SDOO w Krzyżewie, fot. YT Podlaskie24
Dr inż. Bronisław Puczel, Dyrektor SDOO w Krzyżewie, fot. YT Podlaskie24

- Jest to odmiana wczesna, powinna dojrzewać po 80 dniach od posadzenia. Nadaje się na sałatki, na frytki, na chipsy i jako po prostu dodatek do drugiego dania. Wydaje się, że powinna być bardziej odporna na żerowanie stonki ziemniaczanej i zarazę ziemniaczaną, aczkolwiek to będziemy mogli ocenić dopiero po sezonie wegetacyjnym – mówi dla serwisu Podlaskie24 dr inż. Bronisław Puczel, dyrektor SDOO w Krzyżewie.

- Są to ziemniaki o szczególnych właściwościach prozdrowotnych, bo wspomagają układ krwionośny, sprzyjają cukrzykom, mogą być używane w profilaktyce antynowotworowej – wymienia dr Puczel.

Czy ten fioletowy miąższ zaakceptują jednak na talerzach konsumenci? Fioletowe ziemniaki były już w Polsce dostępne, jednak były to odmiany głównie z importu. Polska propozycja będzie miała inny smak, nie wiadomo jeszcze, jak zostanie przyjęta.

- Myślę jednak, że za dwa-trzy lata, gdy będziemy mieli potwierdzone badania tej odmiany, z pewnością fioletowe ziemniaki trafią na podlaskie stoły – stwierdza dr inż. Jolanta Puczel, kierownik działu badawczo-doświadczalnego SDOO Krzyżewo.

Dr inż. Jolanta Puczel, SDOO Krzyżewo, fot. YT Podlaskie24
Dr inż. Jolanta Puczel, SDOO Krzyżewo, fot. YT Podlaskie24

- Będziemy rekomendować tę odmianę rolnikom raczej nie do gospodarstw wielkoobszarowych, ale do przydomowych ogródków, do gospodarstw agroturystycznych, do uprawy dla konsumentów, którzy będą potrafili docenić walory smakowe tej odmiany ziemniaka – dodaje dr Jolanta Puczel.

Z pierwszymi wynikami prowadzonych w Krzyżewie badań nad fioletowymi ziemniakami, będzie można zapoznać się już w czerwcu, podczas tamtejszych Dni Pola.