Soja zyskuje u nas na popularności. Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę tego gatunku, bo i łatwiejszy zbyt nasion. Poza tym jest to roślina, która sobie bardzo dobrze poradziła z ubiegłoroczną suszą, a ten scenariusz niestety się u nas zaczyna powtarzać. Teraz też mamy do czynienia z suszą, co może przyczynić się do opóźnienia wschodów.

Soja jeszcze nie została wysiana, bo jest na to za zimno, gleba nie jest jeszcze dostatecznie ciepła, ale zapowiadane jest ocieplenie i po świętach, pod koniec kwietnia, pierwsze siewniki wyruszą w pole.

Zbyt wczesny siew obarczony jest ryzykiem nierównomiernych i opóźnionych wschodów, a także ewentualnych brakach w obsadzie. Poza tym jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Dobrze też wiedzieć, że nasiona wtedy są też w większym stopniu narażone na działania mikroorganizmów – również patogenów bytujących w glebie. Nie dobrze też wykonać go zbyt późno, ponieważ wówczas rolnik musi liczyć się z tym, że wpłynie to negatywnie na dojrzewanie nasion i plon, gdyż w ten sposób skróci się okres wegetacji uprawy.

Podczas siewu gleba na głębokość siewu powinna być ogrzana. Jej temperatura nie powinna być niższa niż 8 st. C. Zwykle zabieg ten u nas wykonuje się w trzeciej dekadzie kwietnia lub na początku maja, ale to właśnie ostatecznie przebieg pogody i możliwości logistyczne gospodarstwa, decydują o jego wykonaniu.

Głębokość siewu soi nie jest duża, bo wynosi 3-4 cm i nie poleca się go wykonywać głębiej, po pierwsze ze względu na suszę, po drugie opóźnia to wschody. Roślina osiąga najlepsze plony, kiedy obsada wynosi 60–70 roślin na metrze kwadratowym.

Jak wyliczyć normę wysiewu dla soi na hektar. Warto kierować się wzorem.

norma wysiewu = obsada roślin na m² x masa tysiąca nasion (g) / zdolność kiełkowania (proc.)

Zdaniem specjalistów na efektywność plonowania soi ogromny wpływ ma dobór odmiany, jakość materiału siewnego – nie z własnego rozmnożenia, tylko kwalifikowany, ale też zaprawa i inokulacja.