Podczas IV konferencji dotyczącej konsumpcji brokułów, która odbyła się po raz pierwszy w Polsce, firma nasiennicza Sakata Vegetables Europe zaprezentował swoje najlepsze odmiany brokuła. Uczestnicy mogli na żywo zobaczyć konkretne odmiany na polu doświadczalnym Green Factory w Zdunowie.

Jedną z najpopularniejszych odmian, jaką można było zobaczyć był Parthenon F1 (fot.1). Jest to cenna odmiana na potrzeby przemysłu zamrażalniczego oraz z przeznaczeniem na świeży rynek. Okres wegetacji z nasadzeń od czerwca do poły lipca trwa 75-85 dni. Róża tej odmiany jest ciężka, kopulasta i ciemnozielona.

Odmiana nie tworzy odrostów bocznych, posiada silny system korzeniowy i odporna jest na warunki stresowe. Podobny cykl uprawy posiada inna o silnym wigorze odmiana - Pharos F1 (fot.2). Znacznie wcześniej (68-78 okres weg.) plonującą nową odmianą jest Triton F1 (fot.3). Polecana jest na rynek świeży jak również do przemysłu. Tworzy zwarte, ciemnozielone o atrakcyjnym kształcie róże.

Do uprawy jesiennej, jak również jako poplon nadaje się handlowa odmiana brokuła koronowego Chronos F1 (fot.4). Okres wegetacji od nasadzeń trwa 62-68 dni. Róże są ciemnozielone, kopulaste odporne na zagniwanie. Chronos odznacza się wysoką tolerancją na niskie temperatury.

Zaletą odmiany Marathon F1 (fot.5) jest tworzenie odrostów bocznych po zebraniu róży głównej. Dzięki temu można w ten sposób zwiększyć o połowę masę plonu głównego. Marathon jest przeznaczony głównie do przemysłu, ale również na świeży rynek. Brokuł silnie się krzewi i ma wzniesiony pokrój. Okres wegetacji wynosi 68-77 dni.

Na zbiór późnowiosenny i letni polecana jest odmiana Naxos F1 (fot.6). Posiada ona 65-75 dniowy okres wegetacji. Przeznaczona jest do przetwórstwa i na świeży rynek. Odznacza się silnym wigorem, wzrostem i nie wytwarza bocznych odrostów. Naxos ma tendencję do zaniku stożka wzrostu przy nieprawidłowej uprawie rozsady. Znacznie wcześniejszą, nową odmianą na zbiór wczesnowiosenny jest Eos F1 (fot.7).