Narcyzy są specyficzną i zróżnicowaną grupą. Większość z nas kojarzy je z białymi pachnącymi kwiatami, albo w kolorze żółtym błędnie nazywanymi - żonkilami. Wszystkie jednak odmiany i gatunki poprawnie nazywane są narcyzami. Większość odmian, o których pisaliśmy w pierwszej części, odznacza się dobrą mrozoodpornością, a jedynie rodzaj tazetta, jonquilla oraz gatunki botaniczne wymagają lepszego okrycia na zimę.

Sadzenie cebul w gruncie rozpoczynamy od połowy sierpnia i powinniśmy zakończyć wraz z końcem miesiąca. Jest to istotne, gdyż cebule muszą przed nadejściem mrozów dobrze się ukorzenić, a proces ten trwa dość długo. Rośliny będą bardziej odporne na warunki, jakie panują podczas zimy oraz zainicjują tworzenie się pąków kwiatowych.

Przed sadzeniem warto cebule zaprawić w preparacie grzybobójczym. Na 20 minut moczymy je w roztworze fungicydu, np. Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Topsin M 500 SC, Rovral Aquaflo 500 SC. Może to być mieszanka dwóch preparatów zawierających różne substancje czynne.

Gleba pod uprawę powinna być średnio wilgotna, ale bardzo przepuszczalna i zasobna w próchnicę. Najlepiej do dołka wysypać część ziemi ogrodowej (najlepiej kompostowej), gruboziarnistego żwirku i gliny. Taka mieszanka zapewni cebuli odpowiednią wilgotność. Dno 10-20 cm dołka dobrze zruszamy i umieszczamy w nim cebulę.

Przed nadejściem mrozów rabatę z narcyzami przykrywamy dębowymi, bukowymi lub grabowymi liśćmi oraz gałązkami jedliny lub sosny. Jest to dość ważne, szczególnie w pierwszym roku uprawy. Wraz z nadejściem wiosny, ściółkę należy stopniowo odkrywać i całkowicie zdjąć, aż temperatura ustali się na poziomie 0-5°C.

Jesienią warto na powierzchni rozsypać warstwę kompostu, a wiosną dostarczyć roślinom nawozu mineralnego. Ponowne dokarmianie przeprowadzamy po kwitnieniu w fazie zielonych liści. Po ich uschnięciu (przełom czerwca) możemy wykopać cebule, jednakże zaleca się, aby pozostawić je w uprawie na 3-4 lata w tym samym miejscu.

Pędzenie cebul (uprawa sterowana, całoroczna w donicach) przeprowadzamy w zależności od zapotrzebowanie na dany okres. Cebule przeznaczone do pędzenia w listopadzie, grudniu i styczniu powinny być wykopane na przełomie czerwca /lipca i przez tydzień przechowywane w temperaturze 30-34°C (tzw. preparowanie cebul). Następnie przez 2 tygodnie należy zastosować temperaturę ok. 17 °C, a potem 9- tygodniowe chłodzenie w 5 lub 9°C, aż do czasu wysadzania cebul.

Cebule po kilka sadzi się w donicach na głębokości 5-10 cm i umieszcza w chłodni lub szklarni. Z chwilą, kiedy liście osiągną długość ok. 8 cm doniczki przenosi się do ciepłej szklarni, w której po ok. 3 tygodniach pojawiają się kwiaty. Przewidywany termin kwitnienia następuje między styczniem, a marcem.