Jarmuż zwany również kapustą liściastą jest popularny na Zachodzie Europy, gdzie dodawany jest do różnych potraw poprawiając ich smak. Oprócz tego jest to bardzo cenne warzywo, gdyż posiada dużo wartości odżywczych. Liście jarmużu zawierają duże ilości białka, witamin i soli mineralnych. Szczególnie odznacza się wysoką zawartością witaminy B, E, K, H oraz beta karotenu. Oprócz tych składników zawiera dużo wapnia, sodu, potasu, magnezu, żelaza i jodu.

Częścią jadalną jarmużu są jego mocno karbowane liście koloru zielonego. W sprzedaży istnieją również odmiany wytwarzające liście koloru fioletowego ('Scarlet'). Poza tym odmiany dostępne w handlu różnią się między sobą wysokością, stopniem kędzierzawości liści, tolerancją na mróz, długością okresu wegetacji i tolerancją na żółknięcie liści. Wśród odmian polecane są te, które wykazują dużą mrozoodporność i mogą być pozostawione w gruncie przez całą zimę. Uważa się, że mróz dodatkowo polepsza jakość liści, które stają się delikatniejsze w smaku i pozbawione są goryczki. Najlepsze pod całoroczną uprawę są  odmiany, np: 'Arsis F1', 'Reflex F1', 'Trias'.

Jarmuż zazwyczaj uprawia się jako poplon z rozsady i w zależności od terminu zbioru nasiona wysiewa się od maja do końca czerwca, a nawet w sierpniu. Okres produkcji rozsady trwa zwykle 5-6 tygodni. Rośliny wysadza się do gruntu w rozstawie średnio 50 x 50 cm. Odmiany niskie sadzi się gęściej. Wysiewając nasiona późną wiosną i latem, zbiór liści można prowadzić od października do wiosny następnego roku. W uprawie amatorskiej liście zrywa się sukcesywnie, w pierwszej kolejności odcinając je od dołu.

Jarmuż nie ma dużych wymagań pokarmowych i jest odporny na długotrwałe susze. Nawożenie ogranicza się jedynie do kilku gram saletry potasowej (stężenie ok. 0,05%) w dokarmianiu pogłównym. Warzywo udaje się prawie na każdej dobrze spulchnionej glebie, ale nie preferuje podłoży piaszczystych. Do uzyskania dużej masy soczysto-zielonych liści wskazane jest nawadnianie uprawy.

Liście jarmużu można dodawać do sałatek, zup, dań z makaronu, zapiekać (tarta, quiche), a także traktować jako zamiennik szpinaku. Poddane lekkiemu podgotowaniu można je także konserwować lub zamrozić i przechowywać przed długi okres. W krajach zachodnich z jarmużu wyrabiane są także chipsy, dodatkowo wzbogacone przyprawami.