Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) jest krzewem lub niskim drzewem dorastającym do 5 m wysokości. Należy do rodziny różowatych i jest spokrewniona z głogiem. Naturalnie rośnie w Azji Środkowej i stamtąd została sprowadzona do Europy 3 tyś. lat temu. Do dnia dzisiejszego zachowały się historyczne odmiany, które uprawia się dla pozyskania owoców oraz jako krzewy ozdobne.

Nieszpułka obecnie jest uprawiana we Włoszech, Hiszpanii, Turcji i stamtąd jest eksportowana do pozostałych krajów Europy. Klimat Polski sprzyja uprawie tej rośliny, dlatego również i u nas jej owoce mogą stać się surowcem przetwórczym. Nieszpułka wytwarza owoce (4 cm śr.) kształtu kulistego lub gruszkowatego z zachowanymi działkami kielicha.

Owoce są barwy zielonożółtej lub brązowej, niekiedy z lekko czerwonym rumieńcem. Niedojrzałe nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i posiadają kwaskowato-cierpki smak. Dopiero po pierwszych przymrozkach stają się smaczniejsze nabierając słodko-kwaśny smak oraz stają się miękkie. Zbiór owoców przeprowadzamy jesienią tuż po opadnięciu liści. Dojrzałe owoce można przechowywać w chłodnym miejscu do tygodnia.

Dojrzałe owoce konsystencją przypominają pieczone jabłko i posiadają intensywny aromat. Można jest spożywać na surowo lub wykorzystywać do przetworów w postaci konfitur, kompotów, nalewek oraz suszyć. Są bogatym źródłem witaminy C, pektyn, garbników, kwasów organicznych i soli mineralnych.

Nieszpułka jest również traktowana jako krzew ozdobny. Posiada duże, lancetowate liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są duże (5 cm śr.), białe, kremowe i samopylne. Krzew kwitnie na przełomie maja i czerwca, dlatego kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki wiosenne.

Nieszpułka najlepiej rośnie na średnio wilgotnych glebach i na słonecznym stanowisku. Krzew nie wymaga przycinania i jest odporny na choroby i szkodniki. Nieszpułka jest mrozoodpornym krzewem. Odmiany wielkoowocowe są szczepione na podkładkach głogu, gruszy lub pigwy.

Najbardziej wartościowe odmiany to m.in.'Dutch Giant' syn. 'Holenderska Wielkoowocowa'. Jest to stara, bardzo plenna odmiana. Owoce są duże do 5 cm śr., lekko spłaszczone, bardzo smaczne po dojrzeniu. Owocują już dwuletnie okazy. Odmiana 'Nottingham' posiada mniejsze owoce (3-4 cm), ale niezwykle smaczne. Do długiego przechowywania nadają się owoce odmiany 'Stoneless'. Są niewielkie (2 cm śr.) i nie posiadają nasion. Z kolei owoce odmiany 'Süssmispel' mogą być spożywane bez przemrożenia.