Pelargonie są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi. W uprawie najpopularniejsza jest pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum) oraz pelargonia bluszczolistna (P. hederiefolium). Rośliny są łatwe w uprawie i odporne na suszę. Aby jednak obficie kwitły wymagają częstego nawożenia i usuwania przekwitłych kwiatostanów.

W wyniku hodowli powstało wiele ciekawych odmian, które wyróżniają się barwnymi liśćmi, pełnymi, dwukolorowymi kwiatami, a nawet kwiatami o ciekawym kształcie. Cechują się one również wysoką żywotnością i zdrowotnością. Najbardziej znaną grupą jest Pelgardini. Do niej należą odmiany pelargonii rabatowych o dwu- lub trójbarwnych liściach.

Odmiany Tricolor posiadają atrakcyjne ciemniejsze przebarwienia, które otoczone są jasną obwódką. Najładniejszą odmianą tego typu jest 'Vancouver Centennial' , której liście są kształtu wachlarzowatego, barwy zielono-ceglastej, natomiast kwiaty są koloru czerwonego. Warto również polecić 'Contrast' i 'Mrs Pollock' o liściach fioletowo-zielonych z kremowo-żółtym brzegiem i 'Frank Headley' - obficie kwitnącą wśród odmian o barwnych liściach (liście zielono-białe).

Bardzo ozdobne są pelargonie z podstawowych grup Exotica i Stellar. Te pierwsze odznaczają się klapowanymi liśćmi, których brzeg jest ząbkowany z ciemniejszym pierścieniem. Kwiaty są półpełne przypominające małe różyczki (grupa Rosebud) lub są o dłuższych płatkach (grupa Dwerg), jedno- lub dwukolorowe. W obrębie tej grupy istnieją też odmiany o barwnych liściach, np. 'E. Tricolor' oraz o postrzępionych płatkach, np. 'Graffiti' i 'Fireworks'.

Pelargonie z grupy Stellar, posiadają bardzo długie, wąskie płatki, o silnie powcinanych brzegach, np. 'Joann Hodgson', 'Sue Dobson', 'Gwen Lewington', Pagoda, 'Fairfields'.

Pelargonie bluszczolistne odznaczają się bujnym kwitnieniem. Wśród odmian są takie, których kwiaty są pojedyncze lub półpełne ('Rio Grande', 'Green Eyes'), a nawet dwubarwne ('Harlequin', 'Bonito', 'Harlequin Picotte') lub o postrzępionych płatkach ('Cerise Carnation'). Do odmian o ozdobnych liściach należy grupa Silver. Odmiany takie jak 'Evka' i 'Francis Parmeter', 'Elegans' posiadają liście z białym brzegiem. Cenną odmianą jest 'Exotica Helix White', która posiada dwubarwne liście z biało-różowym brzegiem. Ładną odmianą jest 'Woods Surprise' o liściach z białym mozaikowatym wzorem, której pędy dorastają do 1 m długości. Kwiaty są półpełne, różowe z ciemniejszym środkiem.