Niskie żywopłoty mogą być formowane lub swobodnie prowadzone. Zastosowanie krzewów o zwartym, kulistym pokroju pozwala ograniczyć przycinanie, a formowanym żywopłotom można nadać różny kształt. Wczesna jesień jest dobrą porą na sadzenie roślin, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jakie wybrać gatunki, aby były ozdobą przez cały sezon.
Kwitnące obwódki najlepiej tworzyć z niskich krzewów o dekoracyjnych kwiatach, które długo kwitną. Obficie kwitnącym gatunkiem jest pięciornik krzewiasty (fot.2). Krzewy są mało wymagające, odporne na suszę i mróz. Bujnie kwitną i szybko rosną na słonecznym stanowisku. Dostępne są odmiany kwitnące na żółto ('Gold Drop', 'Goldstar'), biało ('Snowbird', 'McKay's White'), pomarańczowo ('Anette', 'Hopleys Orange'), różowo ('Pink Queen', 'Floppy Disk') i czerwono ('Red Ace', 'Red Laydy'). Kwiaty pięciorników utrzymują się od maja do października.
Mało wymagającą rośliną jest tawuła japońska (fot.3). Kwitnie na tegorocznych pędach na początku lata, ale niskie, półkoliste i zwarte odmiany o barwnych liściach takie ja 'Goldmund' (żółta), 'Gold Flame' (żółta , czerwone przyrosty), 'Golden Princes' (żółta), 'Golden Carpet' (żółta) idealnie nadają się na obwódki i są dekoracyjne przez cały sezon. Dorastają do 50 cm wysokości oraz ładnie przebarwiają się na jesieni.
Niskie żywopłoty do 1 m wysokości można uzyskać z karłowej odmiany forsycji pośredniej 'Maluch', krzewuszki cudownej odmian o barwnych liściach i kompaktowym pokroju, np. 'Variegata Nana' (fot.4), 'Purpurea Nana'. Forsycja wiosną zachwyci swoimi żółtymi kwiatami, latem będzie tworzyć zielony żywopłot, a jesienią przebarwi się na żółto-brązowy kolor. Krzewuszki posiadają dzwonkowate kwiaty barwy różowej lub czerwonej. Kwitną na początku lata, a pod koniec powtarzają kwitnienie. Na niskie żywopłoty polecane są równiez odmiany róż miniaturowych, np. 'Macyoumis' czy 'Orange Sensation' (fot.5).
Niskie żywopłoty można również stworzyć z krzewów o liściach ozdobnych przez cały sezon. Bardzo efektownie prezentują się niskie barwne odmiany berberysa Thunberga (fot.1). Czerwono- lub żółte liście tworzą ładne tło dla żółtych kwiatów i czerwonych owoców. Na obwódki szczególnie nadają się takie odmiany jak: czerwonolistna 'Atropurpurea Nana', żółtolistna 'Golden Ring' i atrakcyjne z żółtą lub białą obwódką na liściach: 'Bagatelle', 'Admiration', 'Harlequin', 'Helmond Pilar'.
Do roślin zimozielonych o barwnym i gęstym ulistnieniu polecamy trzmielinę Fortune'a (fot.6). Krzewy znoszą dobrze cięcie i nadają się na suche i słoneczne stanowiska. Są odmiany niskie rosnące do 40 cm np. biało obrzeżona 'Emerald Gaiety' lub żółto obrzeżona 'Emerald Gold'. Na cieniste i półcieniste stanowiska polecany jest bukszpan wieczniezielony (fot.7). Jego błyszczące, drobne i ciemnozielone liście ładnie komponują się z różami, a nawet roślinami sezonowymi (cebulowe, jednoroczne, byliny niezimujące w gruncie).