O dopłaty do roślin energetycznych rolnicy będą mogli występować już od 15 marca. Wtedy rusza kampania przyjmowania wniosków o płatności obszarowe.

Grzegorz Spychalski Prezes ARiMR: my przygotowujemy wniosek spersonalizowany, w którym będzie możliwośc złożenia przez rolnika wniosku o dopłaty do roślin energetycznych.

Trzeba tylko dostarczyć umowę z zakładem przetwórczym, która potwierdzi, że te rośliny będą przeznaczone na cele energetyczne. Mogą to być przedsiębiorstwa produkujące biokomponenty, zużywające biomasę, a także gorzelnie które przeznaczą spirytus na produkcje biopaliw.

Marek Zagórski wiceminister rolnictwa: to samo dotyczy rolników, którzy przeznaczą to na cele we własnym gospodarstwie np. będą produkować biopaliwa i rzepak i przeznaczą na tłoczenie oleju we własnym gospodarstwie.

Zdaniem resortu rolnictwa stawki dopłat przewidziane do uprawy roślin energetycznych będą dosyć wysokie.

W przypadku rolnika, który uprawie pszenice i jakiekolwiek zboże na cele energetyczne oprócz płatności SAPS, płatności uzupełniającej będzie mógł otrzymać jeszcze 45 euro czyli około w sumie to będzie 200 euro na hektar – dodaje Marek Zagórski.

Trzeba jednak zaznaczyć, że płatności mogą się zmienić jeżeli powierzchnia upraw przeznaczonych na cele energetyczne będzie większa niż początkowo zakładano. W Komisji Europejskiej trwają jeszcze prace nad tym projektem.

Źródło: TVP/ Redakcja Rolna