Antraknoza łubinów w dużym nasileniu pojawia się w lata przekropne z wysoką temperaturą powietrza. Najważniejsze są warunki panujące podczas kwitnienia, w tym bowiem czasie rośliny są najbardziej podatne na porażenie. W lata suche choroba występuje zdecydowanie rzadziej. Antraknoza poraża wszystkie łubiny, przy czy łubin żółty jest najmniej podatny na porażenie tą chorobą, biały ulega porażeniu częściej.

Wyraźne objawy antraknozy najczęściej notuje się dopiero na początku kwitnienia. Rośliny wyglądają na zwiędnięte i zwisają do połowy kwiatostanu. Na łodygach pojawiają się plamy różowo-łososiowe z brunatnymi brzegami, które są wydłużone, eliptycznego kształtu. W tych miejscach tkanki łodyg zasychają, a rośliny łamią się. Choroba poraża nie tylko łodygi, lecz także liście, a w późniejszym okresie rozwoju łubinu strąki i nasiona.

Zabieg ochronny przed antraknozą wykonuje się zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Do oprysku przystępuje się od początku fazy gdy są widoczne pierwsze pojedyncze ale nadal zamknięte pąki kwiatowe nad liśćmi do końca fazy gdy 50 proc. strąków osiąga typową długość (BBCH 55-75). Zarejestrowany mamy tylko jeden preparat - Gwarant 500 SC (chlorotalonil). Można go stosować jednorazowo w czasie sezonu wegetacyjnego w dawce (zalecana i maksymalna) 2,0 l/ha.