PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odchwaszczanie ziemniaka przed wschodami

Odchwaszczanie ziemniaka przed wschodami

Autor: Adam Paradowski

Dodano: 09-05-2015 07:35

Tagi:

W okresie od posadzenia do wschodów ziemniak nie stanowi konkurencji dla pojawiających się chwastów, ale jednocześnie sprzyja to skutecznemu ich niszczeniu.Jednym z głównych celów zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach ziemniaków jest zniszczenie rozwijających się chwastów. Szkodliwość ich występowania polega na ograniczaniu roślinom ziemniaka wody, światła i składników pokarmowych, co w konsekwencji obniża plon i pogarsza jego strukturę, sprzyja większej podatności roślin na choroby i szkodniki, utrudnia zbiór poprzez spadek wydajności pracy, wzrastają uszkodzenia mechaniczne bulw, co powoduje dalsze straty w czasie przechowywania oraz pogarsza się jakość plonu (wzrost wad zewnętrznych i wewnętrznych bulw). Najczęściej występujące gatunki chwastów na plantacjach ziemniaka spośród gatunków jednoliściennych to perz właściwy i chwastnica jednostronna, a z dwuliściennych: komosa biała i rdest powojowaty.

Zagrożenie dla ziemniaka ze strony chwastów pojawia się już po wysadzeniu bulw, co wynika głównie z powolnego tempa ich wzrostu w początkowym okresie. Ziemniak od posadzenia do wschodów, a następnie do zwarcia rzędów nie stanowi konkurencji dla pojawiających się chwastów, co paradoksalnie bardzo sprzyja skutecznemu ich niszczeniu za pomocą zabiegów mechanicznych. W tym czasie z dużą częstotliwością używane narzędzia mechaniczne skutecznie niszczyć mogą pojawiające się chwasty w przeciwieństwie do powschodowego ich stosowania, co prowadzić może do uszkodzenia systemu korzeniowego i rozwijających się stolonów.

Dotychczasowe prace badawcze pozwalają na wyodrębnienie trzech podstawowych metod zwalczania chwastów, które odgrywają znaczącą rolę w praktyce.

METODA MECHANICZNA

Zabiegi mechaniczne wykonywane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych narzędzi pielęgnacyjnych, np. brona lekka, brona chwastownik, obsypnik, opielacz, wykonywane są w okresie od posadzenia do zwarcia rzędów. Niszczenie chwastów za pomocą tych narzędzi polega na przemieszczeniu gleby z dolnej części redliny do górnej przez obsypnik lub z góry do dołu za pomocą brony, łańcucha lub wyprofilowanej belki.

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać w czasie wykonywania zabiegów mechanicznych, jest niedopuszczenie do nadmiernego rozwoju ukorzenienia się chwastów. Chwasty należy niszczyć w początkowej fazie ich rozwoju. Jeśli niszczymy je w fazie siewek - białych nitek, to mamy szansę wyeliminować je w 95-98 proc. Mechaniczne odchwaszczanie wykonane z opóźnieniem - w momencie, gdy chwasty dwuliścienne wytworzyły już pierwszą parę liści właściwych, obniża odsetek zniszczonych chwastów do 45-60 proc.

Tempo wschodów i rozwoju chwastów uzależnione jest przede wszystkim od przebiegu pogody. W warunkach ciepłej, wilgotnej pogody, chwasty rozwijają się bardzo intensywnie. W takich warunkach odległość miedzy poszczególnymi zabiegami zwalczającymi nie powinna przekraczać 6-8 dni, a łączna ich liczba w okresie od posadzenia bulw do wschodów ziemniaka wynosi 3-6.

Odchwaszczanie mechaniczne ziemniaka po wschodach ma już bardzo ograniczony charakter i jest znacznie mniej skuteczne od zabiegów wykonywanych przed wschodami. Rozwój roślin narzuca konieczność zakończenia ich wykonywania przed zwarciem międzyrzędzi. Najczęściej wykonuje się 2-3 zabiegi za pomocą obsypnika z elementami spulchniającymi i niszczącymi chwasty (zęby sprężynowe, gęsiostopki). Ze względu na zaawansowanie wegetacyjne odchwaszczana jest głównie dolna partia redlin.

Skuteczność zabiegów mechanicznych w zwalczaniu chwastów zależy od ogólnego stanu zachwaszczenia pola i zagrożenia poszczególnymi gatunkami. Chwasty o głębszym systemie korzeniowym z rodzajów: przetacznik, rdest i ostrożeń są trudniejsze do zwalczenia. Eliminacja ich z wykorzystaniem metody mechanicznej zawiera się w przedziale 50-70 proc. Inne gatunki takie, jak tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, gorczyca polna, tobołki polne, komosa biała i jasnota purpurowa są efektywniej niszczone, bo w 70-80 proc.

Ogólna skuteczność zabiegów mechanicznych w zwalczaniu chwastów w ziemniaku waha się w bardzo szerokich granicach i wynosi 50-95 proc. Najwyższa ma miejsce w lata suche. Sezony wegetacyjne z mokrą wiosną nie sprzyjają skutecznemu niszczeniu chwastów za pomocą zabiegów mechanicznych. W takie lata zdecydowanie większą skuteczność eliminacji chwastów zapewniają herbicydy.

METODA MECHANICZNO--CHEMICZNA

Do wschodów wykonywane są zabiegi mechaniczne, tuż przed nimi stosowany jest herbicyd na chwasty dwuliścienne i w razie potrzeby wykonywany jest zabieg uzupełniający przeciwko chwastom jednoliściennym (tabela 2.). Plantacje ziemniaka często porastają chwasty prosowate: chwastnica jednostronna, włośnica sina, włośnica zielona, palusznik krwawy, palusznik nitkowaty. Są to trawy ciepłolubne i dlatego wschodzące dopiero pod koniec maja i na początku czerwca. Pojawienie się ich wymusza konieczność wykonania dodatkowego zabiegu chemicznego z użyciem graminicydu. Wybierając konkretny środek do zwalczania chwastów prosowatych, należy zwrócić uwagę na jego okres karencji, ponieważ u niektórych z nich jest on bardzo długi.

Okres od posadzenia do wschodów powinien być wykorzystany na intensywną mechaniczną walkę z chwastami tak, aby gleba w momencie stosowania herbicydu była pozbawiona rozwiniętych chwastów. Zaletami tego systemu są: eliminacja terminowych zabiegów mechanicznych, które może uniemożliwić pogoda, np. nadmierne opady, duże możliwości doboru herbicydów do występujących gatunków chwastów i terminu ich stosowania (po sadzeniu, przed wschodami), wysoka skuteczność zniszczenia chwastów, łatwość wykonania zabiegu, obniżenie nakładów pracy i energii, polepszenie jakości bulw.

Ostatnim zabiegiem przed zastosowaniem herbicydu powinien być zabieg obsypywania, który nadaje redlinie odpowiedni kształt, zapewnia roślinie optymalne warunki rozwoju części podziemnych (stolony, bulwy), zatrzymuje opady oraz chroni bulwy przed działaniem czynników: zewnętrznych (światło) oraz chorobowych (zarodniki zarazy ziemniaka). Do tego celu wykorzystać najlepiej obsypniki z urządzeniem do profilowania redlin.

Metoda ta jest szczególnie często wykorzystywana w produkcji ziemniaka jadalnego i do przetwórstwa na frytki, chipsy, gdzie jakość bulw odgrywa nadrzędną rolę. Zabiegi mechaniczne zostają ograniczone do 2-3-krotnego obsypywania rzędów (do momentu wschodu ziemniaków) lub zredukowane do prawidłowego uformowania redliny przed zastosowaniem herbicydu. W kolejnych fazach wegetacji chwasty zwalczane są za pomocą herbicydów.

METODA CHEMICZNA

Większość herbicydów zalecanych do zwalczania chwastów w ziemniakach to preparaty doglebowe, które należy stosować na świeżo doprawioną glebę, o dobrej wilgotności. Jest to podstawowy warunek skutecznego ich działania. Termin stosowania tych herbicydów przypada zazwyczaj na okres przed wschodami ziemniaka, ponieważ są one z reguły nieselektywne w stosunku do tej rośliny (tabela 2.).

Stosując walkę chemiczną z chwastami, należy pamiętać, że w zestawie zalecanych herbicydów nie ma takich, które niszczą wszystkie gatunki chwastów. Stąd dobór preparatu do planowanego zabiegu odchwaszczania najlepiej opierać na rozpoznaniu ich składu gatunkowego na danym polu. Takie postępowanie gwarantuje najskuteczniejsze zwalczanie chwastów. Niejednokrotnie w celu zniszczenia wszystkich gatunków chwastów trzeba skorzystać z zaleceń odnośnie stosowania mieszanin dwóch herbicydów, np. zniszczenie przytulii czepnej wymaga dodania do podstawowego herbicydu preparatu Command 480EC. Większość dostępnych herbicydów niszczy głównie gatunki chwastów dwuliściennych. Jeśli na danym polu występuje perz właściwy czy chwasty jednoliścienne jednoroczne (chwastnica jednostronna, wiechlina roczna, włośnica zielona), to należy zastosować do ich zniszczenia herbicydy niszczące chwasty jednoliścienne.

Do przedwschodowego odchwaszczania ziemniaka często wykorzystywane są herbicydy zawierające metrybuzynę. W sytuacji, gdy oprysk herbicydowy z jej wykorzystaniem został przeprowadzony późno, czyli tuż przed wschodami, a krótko po zabiegu wystąpiły opady deszczu, na niektórych odmianach mogą się pojawić objawy reakcji fitotoksycznej w formie chlorotycznych przebarwień. Aby tego uniknąć, najbezpieczniej jest wykorzystywać metrybuzynę do zabiegów przedwschodowych wykonywanych 8 do 10 dni po posadzeniu bulw.

W praktyce zdarzają się niekiedy przypadki, że na skutek mokrej wiosny lub innych przyczyn organizacyjnych wejście na pole z zabiegami mechanicznymi jest niemożliwe lub utrudnione, jak również skuteczność tych zabiegów może być niewielka. Wilgotna i ciepła pogoda bardzo sprzyja rozwojowi chwastów, do tego stopnia, że całe pole zaczyna się szybko zielenić. W takich warunkach można zastosować tylko takie herbicydy, które niszczą zielone części roślin. Zabieg opryskiwania należy wykonać przed wschodami ziemniaka, aby nie zniszczyć rośliny uprawnej. Metoda zwana uproszczoną czy też interwencyjną daje dobre rezultaty i stwarza możliwości skutecznego zniszczenia chwastów w okresie, kiedy są one już znacznie zaawansowane w rozwoju i nie są już niszczone przez herbicydy doglebowe.

Z wieloletnich badań przeprowadzonych w IHAR oddział Jadwisin wynika, że w każdej z metod zachwaszczenie może utrzymywać się na zróżnicowanym poziomie, od małego do dużego (tabela 1.). Pomiędzy zachwaszczeniem a wysokością plonu występowała określona zależność, z której wynikało, że przy średnim zachwaszczeniu zniżka plonu ziemniaków wynosiła 6,6 t/ha, a przy dużym zachwaszczeniu 16,6 t/ha w porównaniu do zachwaszczenia małego, czyli wzrost zachwaszczenia plantacji o 1 t/ha powodował spadek o 1,3 t/ha plonu bulw ziemniaka.

Należy pamiętać, że o skuteczności działania herbicydu, oprócz odpowiednio dobranego środka i terminu zabiegu, decydować również mogą czynniki środowiskowe. Nie powinno się wykonywać zabiegów przy wysokiej temperaturze i nasłonecznieniu, co przyspiesza rozkład i utlenianie się substancji aktywnych preparatów. Niewielki opad bardziej sprzyja działaniu herbicydów doglebowych niż susza, a umiarkowana wilgotność gleby ułatwia kiełkowanie chwastów i zapewnia dostęp herbicydów do korzeni roślin, z kolei zbyt wysoka przyczynia się do nadmiernego ich wymywania i parowania.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.245.48
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
GŁÓWNY PARTNER SERWISUpartner serwisu

PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

  Drogi Użytkowniku!

  W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

  Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

  Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

  Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

  Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

  Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.