Letnie ogławianie wykonujemy na roślinach pomidora, papryki, oberżyny, bobu, melona, dyni czy arbuza. Zabieg przyczynia się do wyrównanego wzrostu i zabarwienia owoców, jak również wytworzenia nowych owoconośnych, pędów bocznych. Brak tego zabiegu u roślin prowadzi do ciągłego wzrostu rośliny kosztem dorastania i dojrzewania pierwszych owoców.

Rośliny pomidora ogławiamy nad ostatnim zawiązanym gronem, pozostawiając nad nim 2-3 rozwinięte liście. U roślin prowadzonych na 1 pęd powinno znajdować się 5 gron, przy prowadzeniu na 2 pędy - 2-3 grona na każdym z nich, a prowadzone na 3 pędy - po 2 grona na każdym pędzie.

Celem ogławiania pomidorów jest niedopuszczenie do zawiązywania nowych owoców, które nie zdążyłyby dojrzeć, a przyczyniłyby się do hamowania wzrostu i dojrzewania owoców na niższych gronach.

W przypadku papryki słodkiej i ostrej rośliny ogławiamy nad ostatnim zawiązanym owocem, a oberżyny nad 5 liściem. W ten sposób pobudzamy roślinę do wytworzenia pędów bocznych, na których tworzą się kwiaty i owoce. Aby owoce oberżyny były dorodne, wówczas na każdym pędzie bocznym pozostawiamy tylko jeden zawiązek owocu. Usuwamy pozostałe kwiaty i zawiązki oraz pędy wyrastające w kątach liści. Pędy boczne również ogławiamy nad owocem zostawiając powyżej 2 liście.

Melony i arbuzy przycinamy nad 3-4 liściem. Rośliny wytworzą wówczas pędy boczne pierwszego rzędu. Po wytworzeniu nowych pędów, przycinamy je za 6-7 liściem. W kątach liści pojawią się liczne krótkopędy z żeńskimi kwiatami. Nieowocujące pędy usuwamy, a na jednym owocującym pozostawimy maksymalnie 4-5 owoców. Pod koniec sezonu, kiedy melony, dynie i arbuzy słabiej rosną uszczykujemy każdy pęd owocujący za ostatnim owocem.

Ogławianie roślin bobu możemy już wykonać, gdy pojawią się pierwsze zawiązki strąków. Zabieg przyczynia się do przyspieszenia ich rozwoju i wpływa na ich wielkość. Dodatkowo ogławianie bobu ogranicza występowanie mszycy burakowej.