Zadaniem pnączy jest zakrywanie mało atrakcyjnych miejsc, tworzenie z nich ekranów akustycznych lub żywopłotów, a niektóre z nich sadzone są jako rośliny zadarniające. Ich pędy mogą rozrastać się na wysokość 10 m. Za pomocą korzeni lub wąsów przyczepiają się do każdej chropowatej powierzchni. Do silnie rosnących pnączy należą m.in. winobluszcze (Parthenocissus) i winorośle (Vitis).

Pnącza te można spotkać na starych budynkach, a obecnie także w miastach, gdzie sadzone są przy ekranach akustycznych. Doskonale pełnią rolę pochłaniaczy mikropyłów, a rosnące przy ścianie wzmacniają jej konstrukcje oraz ograniczają utratę ciepła. Zaletą tych roślin jest również to, że posiadają dość duże liście, które od wiosny do jesieni są zielone, połyskliwe, a jesienią przybierają ogniste barwy.

W okresie jesieni pokryte budynki i pergole starszymi egzemplarzami pnączy wyglądają bardzo atrakcyjnie. Warto posadzić takie pnącza, biorąc pod uwagę, że nie mają dużych wymagań. 

Pierwszym pnączem wartym polecenia jest winobluszcz pięciolistkowy (P. quinquelifolia) (fot.). Posiada silnie, powcinane pięcioklapowe liście. Dodatkową ozdobą tego pnącza są niejadalne niebieskie jagody, które ładnie kontrastują z czerwonymi liśćmi. Winobluszcz pięciolistkowy wspina się po ścianach za pomocą korzeni czepnych. Kwiaty winobluszczów są zielonkawe i niepozorne.

Za pomocą przylg pnie się z kolei winobluszcz trójklapowy (P. tricuspidata), który uważany jest za najbardziej atrakcyjne pnącze. Od poprzedniego gatunku rózni się tym, że jest bardziej wrażliwy na mrozy, ale jego pędy szybko regenerują i rozrastają się. Liście są trójklapowe, błyszczące i ładnie, dachówkowato zachodzą na siebie. Jesienią wytwarza granatowe owoce, które jak u poprzedniego gatunku długo utrzymują się na pędach.

Mniej znane, ale za to niezwykle odporne i mrozoodporne są winorośl amurska (V. amurensis) i winorośl japońska (V. coignetiae). Liście winorośli są duże (20-30 dł.), sercowate, grube i lekko pomarszczone. Winorośl amurska ma znacznie większe liście od japońskiej oraz wytwarza jadalne owoce, które nie są tak smaczne jak u odmian uprawnych. Pnącza wspinają się za pomocą wąsów czepnych.