Jest wiele gatunków roślin ozdobnych, które oprócz tego, że pięknie kwitną to na dodatek pachną. Wydzielane przez rośliny olejki eteryczne działają zarówno pobudzająco jak i uspokajająco czy antydepresyjnie. Jest grupa roślin, które poprawiają myślenie, wpływają na zwiększenie odporności i zmniejszają próg bólu. Wydzielanie olejków zależy od pory dnia. Niektóre rośliny intensywnie pachną przy słonecznej aurze inne tylko w nocy.

Wspaniałą woń wydzielają nie tylko kwiaty, ale także liście. Po nawet delikatnym dotknięciu czy poruszeniu całej rośliny, uwalniane są do powietrza olejki eteryczne.

Zanim jednak zdecydujemy się na silnie pachnące rośliny warto dobrać takie gatunki, których zapachy nie będą się mieszać. Nadmiar intensywnego zapachu nie będzie dla wszystkich korzystny, może wręcz drażnić. Dlatego rośliny wydzielające mocne aromaty sadzimy w różnych miejscach w ogrodzie. Dobór gatunków zależy również od własnych upodobań zapachowych. Nie wszyscy lubią specyficzny zapach aksamitki czy silny woskownicy (roślina domowa). Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy się kierować przy doborze roślin to różne okresy ich kwitnienia. Zapachy powinny unosić się od wiosny do jesieni. Doskonałym miejscem na urządzenie takiego zakątka jest altana, taras, balkon, bądź miejsce w ogrodzie gdzie najczęściej odpoczywamy.

Najbardziej oczekiwaną porą roku jest wiosna. To właśnie w tym okresie człowiek pragnie poczuć zapach pierwszych roślin kwitnących. Warto zatem wzbogacić rabatę, a nawet posadzić w donicach na balkonie rośliny cebulowe jak: hiacynty, żonkile, rannik zimowy (miodowy zapach). Idealnym uzupełnieniem kompozycji będzie fiołek pachnący, pierwiosnki, smagliczka skalna. Z krzewów na przedwiośniu przed wypuszczeniem liści piękną nutę zapachową roznoszą oczar, wawrzynek, zimokwiat, leszczynowiec chiński, mahonia, magnolia gwiaździsta, kalina bodnanteńska. W kolejnych miesiącach już na przełomie maja kwitną delikatnie pachnące magnolie pośrednie (niektóre odmiany), azalie (azalia pontyjska), porzeczka złota, laurowiśnia wschodnia, kalina koreańska i angielska, lilak Meyera i lilak pospolity (odmiany). Kiedy lilaki zaczynają już przekwitać, swój zapach roznosi jaśminowiec wonny, kielichowiec wonny (truskawkowa nuta), wiciokrzew przewierceń, oliwnik wąskolistny. W tym okresie również i niektóre byliny intensywnie pachną, np. konwalia, piwonia, goździk siny.

Przełom lata to symfonia zapachów wśród cebulowych, bylin i krzewów. Z roślin cebulowych i bulwiastych, które pięknie pachną to: lilie orientalne i trąbkowe, tuberoza, acidantera dwubarwna, błonczatka, frezja ogrodowa. Wśród bylin i roślin jednorocznych intensywne aromaty roznoszą m.in. łubin, płomyk wiechowaty, dyptam jesiennolistny, lawenda, parzydło leśne, perovskia, kocimiętka, bodziszki, goździk brodaty oraz jednoroczne: nagietek, rezeda wonna, heliotrop, lak pachnący, smagliczka, nasturcja, lewkonia, groszek pachnący, kleome, aksamitki. Z drzew i krzewów najmocniej pachną budleje, magnolia Siebołda i oczywiście róże. Późną porą i w nocy roznoszą się słodkie zapachy maciejki, tytonia ozdobnego, wieczornika damskiego, a dla koneserów ogrodnictwa także lilii himalajskiej.

W letnim okresie prym zapachowy wiodą także zioła uprawiane w ogrodzie lub w donicach m.in. bazylia, szałwia, rumianek, hyzop lekarski, mięta, geranium, rozmaryn, oregano, lubczyk, ruta zwyczajna, macierzanka i kocanki włochate.