- Jako Instytut zajmujemy się m.in. hodowlą twórczą ponad 200 odmian owoców, warzyw i roślin ozdobnych oraz podkładek drzew owocowych. Ich udział w uprawach ogrodniczych w Polsce wynosi ok. 70 proc. dla malin, 50 proc. dla kapusty, cebuli i papryki oraz 40 proc. dla truskawek - mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej razem z Markiem Sawickim prof. Franciszek Adamicki - dyrektor IO.

Podkreślał, jak ważną rolę w polskim ogrodnictwie odgrywa Instytut. Zajmuje się m.in. opracowywaniem innowacyjnych metod produkcji grzybów jadalnych (pieczarek białej i brązowej, boczniaków i shii take). Dodatkowo opracowaniem i wdrożeniem do produkcji serii kombajnów do zbioru owoców miękkich, w tym pierwszego w świecie kombajnu do zbioru wiśni i śliwek, pracujących w ruchu ciągłym. - Przygotowujemy się obecnie do zbioru kombajnowego też malin - dodaje prof. Adamicki.

IO opracowuje do produkcji serię opryskiwaczy sadowniczych, w tym nowatorskiego opryskiwacza tunelowego oraz „Nawigowanego opryskiwacza do środowiskowo bezpiecznej ochrony sadów". Pracowano też nad technologią produkcji chipsów owocowych i warzywnych o wysokich walorach smakowych i dużej wartości prozdrowotnej, a także produkcji mętnych soków owocowych i warzywnych.