PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sprytne mieszanki

Mieszanki koniczyny i lucerny z trawami zapewniają korzystny stosunek składników energetycznych i białka w porównaniu z trawami lub roślinami motylkowatymi uprawianymi w monokulturze.Największe znaczenie z roślin motylkowatych drobnonasiennych ma koniczyna czerwona oraz lucerna, których łącznie uprawia się w Polsce zaledwie 88 tys. ha. Mieszanki tych roślin z trawami zapewniają korzystny stosunek składników energetycznych i białka w porównaniu do traw lub motylkowatych w monokulturze.

Koniczyna czy lucerna
Mieszanki roślin motylkowatych z trawami najlepiej plonują w warunkach siedliskowych korzystnych dla rozwoju rośliny motylkowatej. Ale bez większego ryzyka związanego z niepowodzeniem uprawy można je wprowadzać również do zasiewu w warunkach nieco gorszych. Roślinę motylkowatą dobiera się do danego siedliska na podstawie jej wymagań wilgotnościowych, pamiętając, że w warunkach wilgotniejszych bardziej odpowiednia jest koniczyna czerwona, a w suchszych – lucerna.

Mieszanki z koniczyną czerwoną przeznacza się na użytkowanie kośne, natomiast z  lucerną, oprócz koszenia, mogą być wykorzystane do zasiewu krótkotrwałych pastwisk zakładanych na gruntach ornych.

Mieszanki koniczyny czerwonej z trawami uprawiane są na dwuletnie użytkowanie. Natomiast lucerna w mieszankach może być użytkowana 3 lata a przy dobrym stanie mieszanek przejawiającym się zwartym łanem roślin uprawnych i niewielkim zachwaszczeniem lub brakiem zachwaszczenia – nawet 4 lata.

Warunki dla koniczyny
Najodpowiedniejszymi glebami pod uprawę mieszanek koniczyny czerwonej z trawami są gleby średnio zwięzłe o odczynie obojętnym (pH 6,6–7,2) lub lekko kwaśnym (pH 5,6–6,5), zaliczane do kompleksów rolniczych: zbożowo-pastewnego mocnego, pszennego górskiego i zbożowego górskiego. Dobre warunki polowe koniczyna czerwona znajduje na kompleksach glebowych: pszennym bardzo dobrym i pszennym dobrym oraz średnie na kompleksie żytnim bardzo dobrym. Najlepszym do uprawy koniczyny czerwonej jest klimat wilgotny, umiarkowany, chłodny z rozłożonymi w okresie wegetacji opadami rocznymi przekraczającymi 550 mm. Z tych powodów tereny górskie i nadmorskie są najodpowiedniejsze do uprawy tej rośliny.

Koniczyna czerwona w roku siewu rośnie powoli i ma słabo rozwinięty system korzeniowy, co uniemożliwia jej korzystanie z wody z głębszych warstw gleby. Z reguły uprawa koniczyny czerwonej na glebach lżejszych jest zawodna ze względu na warunki wilgotnościowe.

Glebę przeznaczoną pod uprawę koniczyny czerwonej powinna cechować głęboka warstwa orna, w której roślina ta  tworzy silny system korzeniowy, co sprzyja lepszemu wykorzystaniu przez nią wody. Na glebach kompleksu żytniego słabego, żytniego bardzo słabego i zbożowo-pastewnego słabego nie powinno się uprawiać koniczyny czerwonej, podobnie jak na glebach nadmiernie suchych, ciężkich, trwale lub okresowo podmokłych.

Warunki dla lucerny
Mniejsza ilość wilgoci nie jest przeszkodą dla lucerny, gdyż jej wymagania wodne są niższe niż koniczyny czerwonej, ale roślina ta ma dość duże wymagania termiczne. Szczególnie niebezpieczne są dla niej wiosenne wahania temperatury. Głównie z powodu wymagań termicznych uprawa lucerny w siewie czystym jest możliwa tylko do wysokości 300 m n.p.m., a koniczynę czerwoną można uprawiać do wysokości 450 m n.p.m.

Lucerna wymaga gleb o dobrej kulturze, alkalicznych, przewiewnych, przepuszczalnych i szybko nagrzewających się. Najlepsze plony uzyskuje się w warunkach gleb żyznych i zasobnych w wapń, o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego albo zasadowym. Odpowiednie pod uprawę lucerny są gleby zaliczane do kompleksów pszennych: pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego i żytniego bardzo dobrego, zbożowo-pastewnego mocnego oraz pszennego górskiego. W warunkach uregulowanego odczynu mieszanki lucerny z trawami mogą być wysiewane na kompleksie żytnim dobrym. Gleby kompleksu pszennego wadliwego są mniej przydatne pod uprawę lucerny ze względu na nieuregulowane stosunki wodno-powietrzne i występujące niekiedy okresy nadmiaru wilgoci w glebie.

Siew z ochroną
Mieszanki motylkowato-trawiaste najlepiej udają po dobrych przedplonach: okopowych na oborniku, rzepaku, zbożach ozimych i jarych oraz trawach. Ze względu na nagromadzenie chorób i szkodników motylkowate mogą powrócić na to samo pole dopiero po upływie 3–4 lat. Znane jest zjawisko wykoniczynienia (zmęczenia gleby), polegające na zamieraniu roślin motylkowatych na skutek nadmiernego rozwoju w glebie specyficznych bakteriofagów niszczących współżyjące z motylkowatymi bakterie brodawkowe w warunkach zbyt częstej uprawy tych roślin po sobie na danym polu. Bezpośrednio po roślinach motylkowatych, z uwagi na dużą masę pozostawionych resztek pożniwnych zasobnych w składniki pokarmowe, powinny być uprawiane rośliny jare: owies, kukurydza, ziemniaki, a w następnym roku pszenica ozima lub jara. Motylkowate pozostawiają bardzo dobre stanowisko, które jest pożądane w zmianowaniu, zwłaszcza w gospodarstwach wyróżniających się dużym areałem uprawy zbóż.

Herbicydy do zwalczania chwastów

Autor: M. Ptaszyński

Opis: Herbicydy do zwalczania chwastów

Motylkowate drobnonasienne można siać w roślinę ochronną lub w siewie czystym. Powolny początkowy wzrost i rozwój motylkowatych i duża konkurencyjność chwastów w okresie wschodów powoduje, że bezpieczniej jest wsiewać je w roślinę ochronną. Najczęściej spotykanymi roślinami ochronnymi dla motylkowatych i mieszanek motylkowato-trawiastych są jęczmień jary, uprawiany na ziarno wysiewany w ilości 100–120 kg/ha, lub owies przeznaczony na zieloną masę, wysiewany w ilości 120–140 kg/ha. Na polach niezachwaszczonych można uprawiać mieszanki motylkowato-trawiaste  w  siewie czystym, czyli bez rośliny ochronnej.

Planując zakładanie plantacji motylkowato-trawiastej (krótkotrwałych użytków zielonych na gruntach ornych), należy wybrać pole niezachwaszczone, które odpowiednio przygotowuje się pod zasiew tych roślin. Wapnowanie powinno być wykonane przed siewem rośliny przedplonowej albo po jej zbiorze. Stosuje się je, gdy pH gleby jest poniżej 5,5. Zalecane dawki wynoszą wtedy 1,7–3 t CaO/ha (można stosować wapno magnezowe). Gdy przedplonem są rośliny okopowe, po ich zbiorze wykonuje się głęboką orkę przedzimową. Natomiast po zbożach trzeba przeprowadzić pełny zespół uprawek pożniwnych i następnie wykonać orkę przedzimową. Wiosną następnego roku glebę spulchnia się płytko i dobrze wyrównuje. Najlepsze efekty daje wyrównanie agregatem uprawowym.

Dawka startowa
Przedsiewne nawożenie fosforem i potasem obejmuje łącznie roślinę ochronną i mieszankę motylkowato-trawiastą. W uprawie owsa z wsiewką dawki fosforu wynoszą 70 kg P2O5, a potasu 90 kg K2O/ha. Natomiast w przypadku jęczmienia jarego z wsiewką jest to 80–100 kg P2O5 i 90 kg K2O/ha. Z kolei mieszanki motylkowato-trawiaste nawozi się fosforem i potasem pogłównie. Stosuje się wtedy 80 kg P2O5 i 80–100 kg K2O/ha.

Przedsiewne nawożenie azotem pod mieszanki motylkowato-trawiaste stosuje się tylko dla potrzeb rośliny ochronnej. Pod jęczmień uprawiany na ziarno dawka azotu wynosi 30–45 kg N/ha, a pod owies na zielonkę – 60 kg N/ha. Jeżeli mieszanki motylkowato-trawiaste uprawiane są bez rośliny ochronnej, można zastosować 20 kg N/ha jako dawkę startową, zaopatrującą  rośliny w ten składnik w okresie, kiedy system korzeniowy młodych siewek roślin motylkowatych jeszcze nie rozpoczął symbiozy z bakteriami brodawkowymi i nie ma wiązania azotu symbiotycznego z atmosfery.

W latach pełnego użytkowania nawożenie azotowe mieszanek motylkowato-trawiastych zależy od gatunku rośliny motylkowatej i trawy zastosowanej w mieszankach oraz udziału komponentu trawiastego w plonie i poroście mieszanek. Najmniejsze wymagania co do poziomu nawożenia azotem ma tymotka łąkowa, która jest również gatunkiem mało konkurencyjnym dla motylkowatych. W uprawie koniczyny czerwonej i lucerny z tymotką łąkową wystarczająca jest roczna dawka 80 kg N/ha. Przy uprawie koniczyny czerwonej z życicą trwałą optymalny poziom nawożenia azotem w latach pełnego użytkowania wynosi 120 kg N/ha, natomiast dla lucerny z kupkówką pospolitą – 150 kg N/ha. Dawki roczne azotu dzieli się na części, 40 proc. tej dawki stosuje się wiosną i po 30 proc. po pierwszym i drugim pokosie.

Rośliny motylkowate i mieszanki motylkowato-trawiaste wschodzą wolno i początkowo rosną powoli, dlatego pod ich uprawę wybiera się stanowiska niezachwaszczone, zwłaszcza chwastami wieloletnimi lub rozłogowymi. Jednym ze sposobów zapobiegania zachwaszczeniu tych upraw jest ich wsiewanie w zbożowe rośliny ochronne. Możliwa jest również chemiczna walka z chwastami. Herbicydy dopuszczone do stosowania w uprawach koniczyny czerwonej, lucerny oraz ich mieszanek z trawami i ich dawki przedstawiono w tabeli.

Wiele chwastów jednorocznych dwuliściennych, takich jak fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, tasznik pospolity i żółtlica drobnokwiatowa, można zwalczyć bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin, poprzez jedno- lub dwukrotne przykoszenie pielęgnacyjne w roku siewu w okresie intensywnego rozwoju chwastów.

Warto wiedzieć
Przed podaniem zielonki z roślin motylkowatych należy napoić zwierzęta i podać im siano lub słomę. Pojenie bydła po spasaniu zielonki z roślin motylkowatych można wykonać dopiero po upływie 2 godzin. Bardzo ważne jest też powolne przyzwyczajanie zwierząt do spasania roślin motylkowatych, trwające 7–10 dni. Czas ten jest potrzebny do namnożenia się w żwaczu bakterii specyficznych dla trawienia tej grupy roślin.

Autorka pracuje w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach

Źródło: Farmer 05/2007Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.55.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
GŁÓWNY PARTNER SERWISUpartner serwisu

PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

  KONTAKT24

  Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

  DODAJ PLIKI

  Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

  Drogi Użytkowniku!

  W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

  Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

  Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

  Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

  Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

  W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

  Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

  Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.