Większość roślin cebulowych kwitnących wiosną nadaje się do uprawy sterowanej, która ma na celu uzyskanie kwitnących roślin znacznie wcześniej, bo już w okresie zimy lub na przedwiośniu. Ta metoda uprawy jest często stosowana przez producentów kwiatów do uzyskania kwitnących tulipanów, narcyzy, hiacyntów, szafirków, krokusów, irysów żyłkowanych na kwiat cięty lub w doniczkach.

Do pędzenia w doniczce lub misach należy wybrać odpowiednie odmiany, które zazwyczaj są niższe (do 35 cm wysokości) od tych ogrodowych. Na kwiat cięty z przeznaczeniem na sprzedaż pędzone są tylko tulipany i narcyzy. W doniczkach idealnie będą sprawować się hiacynty, szafirki, narcyzy (mieszańce Tazetta, cyclamineus, drobnoprzykoronkowe) oraz tulipany (głównie gatunki botaniczne, bukietowe).

Do domowego sposobu pędzenia cebule wysadzamy do doniczek z zasobnym w składniki pokarmowe podłożem (substrat torfowy + wieloskładnikowy nawóz wolnodziałający). W zależności od gatunku i wielkości cebul do jednej doniczki można wsadzić 1 (hiacynty), 3 (narcyzy, tulipany) lub 5 (drobnocebulowe np. szafirki, przebiśniegi) cebul.

Cebule większe (hiacynty, narcyzy) sadzimy na taką głębokość, aby górna część znacznie wystawała nad powierzchnię, zaś mniejsze cebule wysadzamy głębiej (do 5 cm głębokości). Doniczki lepiej pozostawić w chłodnym miejscu z różnicą temperatury między dniem i nocą. Najlepiej jeśli doniczki umieścimy na zewnątrz w gruncie. Do domu przenosimy je od listopada zachowując gradacje temperatur, na początku ok. 15°C, a w momencie wypuszczenia liści do cieplejszego miejsca.