W sprzedaży dostępne są niskopienne drzewka cytrusów, które zostały zaszczepione na podkładce poncyrii trójlistkowej. Krzewy w krótkim czasie kwitną i obsypane są dużą ilością owoców. Niektórzy na pewno próbowali uprawy cytryny czy mandarynki z wysiewu nasion ze zjedzonego owocu. Należy jednak wspomnieć, że uzyskana w ten sposób roślina kwitnie dopiero po ok. 5 latach.

Uprawiane krzewy cytrusów w donicach często sprawiają problemy. Kupione i przeniesione do domu nagle chorują. Opadają im liście, owoce oraz nie kwitną. Na dodatek zaczynają im żółknąc liście. Powodem takiego stanu są błędy w uprawie.

Podłoże dla cytrusów powinno być próchniczne i kwaśne (5,0-6,5 pH). Najlepszym będzie torf zmieszany z korą sosnową lub gruboziarnistym piaskiem. Koniecznie należy na dnie donicy wykonać duże dziury odpływowe, gdyż przelane krzewy szybko obumierają. Cytrusy podlewa się umiarkowanie, najlepiej wodą deszczówką. W upalne letnie dni rośliny uwielbiają zraszanie, ale unikajmy zwilżania liści podczas silnego słońca, gdyż mogą pojawić się plamy oparzeniowe. Lepiej jest zwilżyć miejsce dookoła rośliny.

Ważnym czynnikiem, który stymuluje rośliny do kwitnienia i owocowania jest duża ilość światła i świeże powietrze. Najlepiej aby od wiosny krzewy znajdowały się na zewnątrz na tarasie lub balkonie. Stanowisko powinno być słoneczne. Do jesieni rośliny należy raz w tygodniu zasilać wieloskładnikowymi nawozami najlepiej dla roślin kwasolubnych (hortensja, różaneczniki).

Zdarza się, że liście cytrusów nagle żółkną i opadają. Powodem jest niedobór mikroelementów, np. żelaza, manganu, cynku, magnezu, które stają nie przyswajalne dla rośliny. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to wymienić podłoże na świeże i wykonać dolistne dokarmianie nawozami chelatowymi lub uniwersalnym nawozem typu florovit.

Cytrusy dobrze znoszą cięcie. Warto skracać pędy kilkuletnich roślin mniej więcej o 1/3 długości od wierzchołka. Zabieg poprawi pokrój rośliny i zastymuluje wytwarzanie krótkopędów, na których tworzą się kwiaty. W uzyskaniu owoców istotne jest zapylenie. Krzewy do tego celu wymagają naszej pomocy. Palcem lub pędzelkiem warto przenieść pyłek na inny kwiat.

Kolejnym ważnym czynnikiem do wytworzenia pąków kwiatowych jest okres spoczynku. Cytrusy uprawiane w gorących zimowych pomieszczeniach mogą nie kwitnąć. Od jesieni do wiosny krzewy należy przenieść do nieco chłodniejszego i widnego pomieszczenia. Temperatura podczas okresu spoczynku powinna wynosić od 10 do 15oC. W tym czasie ograniczamy również podlewanie.