Żywopłot stworzony z roślin powinien być gęsty, ozdobny i trwały. Co zatem można posadzić zamiast krzewów i będzie spełniało takie same funkcje?. Do stworzenia żywopłotu polecamy pnącza i trawy.

Rośliny pnące zna każdy i doskonale wie, że wspinając się po ogrodzeniu czy siatce tworzą gęstą sieć pędów. Najlepsze i trwałe będą pnącza wieloletnie, które nie wymagają częstego cięcia, silnie się krzewią i są mrozoodporne. Z roślin, które w bardzo szybkim tempie będą rosnąć można wymienić: winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy, kokornak wielkolistny, winorośl japońska, rdest Auberta, akebia pięciolistkowa.

Pnącza są ozdobą przez prawie cały rok. Wiosną i latem tworzą zielony gąszcz z kwiatami, a jesienią ozdobą są przebarwienia liści i owoce (winobluszcz, akebia). Niestety funkcja zasłaniająca nie trwa zbyt długo, ponieważ na zimę pnącza tracą liście. Wyjątkiem jest bluszcz, który jest zimozielony.

Już po 2 latach szczelnie pokryją ogrodzenie. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie roślin, warto przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne ogrodzenia. Aby pnącza gęsto pokryły ogrodzenie należy posadzić je w rzędzie w odległości ok. 50 cm. Te, które rosły w doniczce sadzimy głębiej i pod lekkim skosem.

Cięcie pnączy wykonujemy po posadzeniu skracając pędy o 1/3 długości, licząc od wierzchołka. Celem tego jest rozkrzewienie się rośliny na boki. W kolejnych latach wykonujemy wiosenne cięcie pielęgnacyjne i formujące. Niektóre z pnączy silnie rosną i będą zajmować sąsiedni grunt, dlatego wymagane jest podwiązywanie i skracanie pędów.

Ciekawym rozwiązaniem oprócz pnączy są trawy, a konkretnie wysokie odmiany miskantów. Wśród dostępnych gatunków polecane są: miskant chiński, miskant kwiecisty, miskant olbrzymi i miskant cukrowy. Nie mają dużych wymagań uprawowych i jeśli dostarczymy im na wiosnę nawozu i kompostu będą wytwarzać dużą masę liści.

Trawy posiadają duże rozmiary i rosną nawet do 3 m, a najniższe odmiany do ok. 1,5 m wysokości. Miskanty szeroko się rozrastają poprzez kłącza i niekiedy wymagane jest odizolowanie kęp od pozostałej części ogrodu. Tworzą dość gęstą ścianę składająca się opadających w dół wąskich liści, które w zależności od odmiany są barwne oraz przebarwiają się jesienią. Zaletą tych traw jest to, że są trwałe zimą i ścinamy je dopiero na wiosnę. Ozdobą są również trwałe pióropusze srebrzystych kwiatostanów.