Cieniste zakątki w ogrodzie to najczęściej miejsca od północnej wystawy. Panuje tam zazwyczaj chłód i wysoka wilgotność. Niekiedy docierają tam promienie wschodzącego lub zachodzącego słońca, ale to nadal za mało dla większości roślin, szczególnie tych kwitnących czy ozdobnych z liści.

Bywa nawet, że w tych miejscach, które są rzadko odwiedzane, najczęściej znajdują się śmietnik, kompostownik, studzienki, szamba, piwnice, składziki na narzędzia etc. Nie musza one wyglądać mało atrakcyjnie. Proponujemy w tych miejscach zasadzić gęste pnącza, które preferują cieniste zakątki. Są one ozdobne zarówno z liści jak i kwiatów.

Jedną z takich roślin jest hortensja pnąca (fot.1). Za pomocą korzeni czepnych wspina się do 10 m wysokości po chropowatej strukturze, np. murach, pni drzew lub po ziemi, skutecznie zasłaniając nieatrakcyjne miejsca. Jej ozdobą są sercowate, liście, które jesienią przebarwiają się na żółty kolor. W lecie wytwarza płaskie, barwy kremowej kwiatostany. U odm. 'Miranda' liście posiadają jaśniejszy zielony wzór.

Podobna do hortensji jest przywarka japońska, ale rośnie jednak znacznie wolniej. Liście są bardziej owalne, ciemnozielone, a kwiatostany są płaskie i kremowe, dodatkowo obdarzone barwy białej przylistkami. Przywarka nadaje się do zadarniania i chętnie za pomocą korzeni czepnych wspina się po chropowatej powierzchni. Odmiana 'Moonlight' (fot.2) posiada liście srebrzysto unerwione, a 'Roseum' kwiaty w kolorze różowym.

Do zadarniania, na murki polecamy zimozielony bluszcz pospolity (fot.3). Odporne na mrozy są odmiany 'Hibernica' i 'Thorndale'. Liście są zimotrwałe, błyszczące i posiadają srebrne żyłkowanie. Bluszcz można również potraktować jako roślinę okrywającą, np. na studzienki kanalizacyjne lub szamba.

Silnie rosnącym o dużych liściach pnączem jest kokornak (fot.4). W polskich warunkach możemy uprawiać dwa gatunki: k. szerokolistny i kutnerowaty. Pnącze pnie się na wysokość 10 m wysokości, a roczne przyrosty wynoszą nawet 1, 5 długości. Wokół podpór owija się za pomocą wiotkich pędów. Jego ozdobą są duże sercowate liście. Kwiaty fajkowate, koloru brązowo-fioletowe, pojawiają się rzadko i schowane są pod dużymi liśćmi.