• Sprawdzamy jaka jest dostępność kwalifikowanego materiału siewnego bobowatych i ile musimy na dzień dzisiejszy za niego zapłacić.

Zastanawiając się nad wyborem odmian roślin bobowatych warto najpierw skontaktować się z potencjalnymi dostawcami. Dostępność często jest ograniczona, a oferta na stronach internetowych czy w katalogach nieaktualna. Natomiast firmy, które mają taki materiał siewny w ofercie, zazwyczaj chętnie zdobywają klientów nawet z odległych regionów, oferując duże pole do negocjacji ceny czy darmowy transport również na bardzo duże odległości.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Groch

W przypadku tej rośliny dostępność przynajmniej jednej odmiany zadeklarowała połowa z firm, z którymi się kontaktowaliśmy. W większości z nich dostępna jest tylko jedna odmiana, niektórzy wprost mówią, że zostały resztki w magazynie i więcej nie będzie, inni obiecują większy wybór bliżej terminu siewu. Niektórzy wprost mówią, że „w tym sezonie grochu Pan od nas nie kupi”, inni obiecują, że zadzwonią, gdy tylko materiał siewny pojawi się w ich magazynie- „pewnie pod koniec miesiąca, ale cennika na razie nie znam”. Ceny brutto kształtują się na poziomie średnio 2950zł/t, a najczęściej oferowaną odmianą jest Batuta, w cenie około 2900zł/t.

Bobik

Dostępność przynajmniej jednej odmiany tej rośliny zadeklarowała co trzecia z firm. Niektórzy deklarują dostępność w nieokreślonej przyszłości- „na pewno przed sezonem, ale nie za tydzień czy za miesiąc”. Ceny brutto kształtują się na poziomie średnio 3280zł/t, a najczęściej oferowanymi odmianami są Fanfare za około 3400zł/t i Bobas za 3200zł/t.

Łubin wąskolistny

W tym przypadku dostępność od ręki zadeklarowały tylko dwie z firm, z którymi się kontaktowaliśmy. Do wyboru są w nich po dwie odmiany w cenie około 2950zł brutto za tonę, w obu przypadkach „resztki w kilku punktach dystrybucyjnych i więcej na pewno nie będzie”. Kolejne dwie firmy zadeklarowały pojawienie się łubinu w ofercie w ciągu kilku- kilkunastu dni, zaznaczając jednocześnie, że wybór odmian będzie ograniczony. Przedstawiciel jednej z firm wprost twierdzi, że w tym sezonie łubinu już się raczej nie kupi, gdyż w całej Polsce jest ogromny problem z dostępnością.

Soja

Sytuacja tej rośliny wygląda nieco lepiej niż pozostałych bobowatych. W ostatnich latach dostępność materiału siewnego soi poprawia się, a ceny są coraz niższe. Niemniej jednak, dostępność od ręki zadeklarowała jedynie co trzecia z firm, z którą się kontaktowaliśmy, za to wszystkie miały w ofercie kilka odmian do wyboru.  Średnio za kwalifikowany materiał siewny soi trzeba zapłacić 270zł brutto za jednostkę siewną, których zazwyczaj wysiewa się 4-4,5 na hektar.

Materiał siewny oraz środki do produkcji znajdziesz na Giełdzie Rolnej!

Podsumowując

Dzwoniąc obecnie do firm dystrybucyjnych czy przedstawicieli handlowych nie trudno odnieść wrażenie, że nie jest to najlepszy moment na zakup materiału siewnego grochu, bobiku czy łubinu. Często można usłyszeć o problemach z dostępnością, ograniczonym wyborze odmian czy prośbie o telefon za kilka tygodni. Jeśli nasiona są dostępne to cena rzadko jest atrakcyjna. Niektórzy proponują zamówienie innych odmian, ale tylko zadeklarowanej ilości dla konkretnego klienta- „mogę Panu na za miesiąc sprowadzić, ale muszę wiedzieć na 100% czy się Pan decyduje i to minimum dwie tony by musiały być”. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku soi, która w miarę upowszechniania się w Polsce jest dostępna coraz łatwiej i taniej.