Książkę wydała Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis" w Jaśle (Podkarpackie).

- Jako pasjonaci polskiego winiarstwa postawiliśmy mocno na edukację. Nasza fundacja "Galicja Vitis" prowadzi Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Jest to uczelnia, która kształci winiarzy - praktyków, uczy zawodu winiarza. Wydane przez nas książki, to jedyne do tej pory podręczniki dla winiarzy w Polsce. Były bardzo potrzebne i winiarze na nie czekali - powiedziała w środę współautora książki i prezes fundacji Ewa Wawro.

Dodała, że "w uprawę winorośli i produkcję wina w Polsce inwestują ludzie pochodzący z najróżniejszych profesji, stąd mamy ogromny głód wiedzy w tej dziedzinie, i to wiedzy często elementarnej".

"Winorośl i wino. Wiedza i praktyka" jest pracą zbiorowa pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro. Wydawnictwo adresowane jest do osób zainteresowanych winiarstwem, właścicieli już istniejących winnic, jak i osób początkujących.

- Ze względu na rozległość tematyki winiarskiej publikacja podzielona została na dwie części. Pierwsza poświęcona jest zagadnieniom związanym z uprawą winorośli, a część druga produkcji wina - przypomniała Wawro.

Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV) jest organizacją o profilu naukowo-technicznym. Skupia 47 państw.

Na Podkarpaciu istnieje ok. 150 winnic; liczą one od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl w sumie na ok. 100 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.