O wcześniejszym winobraniu zadecydowało kilka czynników. - Przede wszystkim zima nie przyniosła szkód mrozowych w winnicach, po drugie nie było wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić młode pędy - za to mieliśmy słoneczne i ciepłe dni, które pomagały w wegetacji - zauważyła prezes.

Dodała, że na Podkarpaciu nie było w tym roku większej inwazji chorób grzybowych, co również ma wpływ na udane plony.

Pionier polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec z Jasła twierdzi, że takiej dojrzałości owoców związanej z bardzo wczesną wegetacją jeszcze nie było. - To najlepszy rocznik dla winiarstwa, jaki pamiętam. Przez 35 lat, odkąd się tym zajmuję, nie mieliśmy nigdy tak sprzyjających warunków pogodowych i takich udanych zbiorów - mówił.

Podobnie jest we wszystkich podkarpackich winnicach. We wcześniejszych latach winobranie na Podkarpaciu kończyło się zazwyczaj pod koniec października, w tym roku zakończy się jeszcze we wrześniu.

Myśliwiec podkreślił jednak, że zbyt wysokie temperatury wcale nie sprzyjają winorośli. Wyjaśnił, że przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza fotosynteza znacznie spowalnia, a w konsekwencji w owocach nie tworzy się cukier.

W ocenie Wawro "właściciele winnic nie mogą dopuścić do tego, żeby plon był zbyt obfity, bo później odbija się to na jakości wina". - Jeśli chcemy mieć dobre wino, to musimy ograniczyć plony. Robimy to poprzez odpowiednie wiosenne cięcie krzewów oraz tzw. zielone zbiory, czyli redukcję ilości jeszcze niedojrzałych owoców na krzewach - wyjaśniła.

Wawro zaznaczyła, że w tym roku z hektara można było bez problemu zebrać nawet 15 ton winogron.

- W trosce o jakość wina plony należy ograniczyć do 10-12 ton z hektara, a przy niektórych odmianach nawet do 8 ton - mówiła.

Prezes fundacji "Galicja Vitis" przypomniała, że w ubiegłym roku, ze względu na szkody mrozowe i wiosenne przymrozki, zbiory były wyjątkowo niskie. - Przed rokiem winiarze zebrali zaledwie 25-30 proc. tego, co w tym roku - ok. 2-3 tony z hektara - podkreśliła.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje kilkadziesiąt arów, nie brakuje jednak większych winnic, powyżej jednego hektara. W regionie przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Świadczą o tym m.in. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzu karpackim.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Obecnie najwięcej winnic jest w okolicach Jasła, Krosna i Rzeszowa.