Istnieją takie sytuacje, kiedy kwiatów jest dużo, a zawiązanych owoców mało lub kwitnienie jest bardzo słabe, a co za tym idzie mały plon. Aby z kwiatów powstały owoce, muszą panować dla nich odpowiednie warunki.

Temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem na otwieranie się pylników i kiełkowania pyłku. U roślin ciepłolubnych takie jak psiankowate, dyniowate, czy fasolowate temperatura w granicach 20-25°C sprzyja jego dojrzewaniu i kiełkowaniu. W przypadku, kiedy pod tunelami foliowymi uprawiamy paprykę czy pomidory, panujący tam upał może powodować wysychanie pyłku. Z kolei niska temperatura ok. 16 °C jest przyczyną niezawiązywania się owoców u roślin ciepłolubnych.

Panujące obecnie wahania temperatury, a głównie okresowe jej spadki prowadzą do opadania kwiatów i małych zawiązków. Podobne zjawisko obserwujemy, kiedy rośliny zraszane są lub podlewane zimną wodą. Wysoka temperatura także nie jest zawsze korzystna dla roślin. Widoczne jest to w przypadku produkcji rozsady. Młode rośliny bujnie się rozrastają, ich pędy stają się wiotkie, długie i pokładają się po ziemi (kapustne). U rozsady pomidorów następuje opóźnienie w kwitnieniu, a pąki często są zdeformowane.

Wilgotność powietrza i gleby to kolejny czynnik, który ma wpływ na plonowanie. Przy częstych opadach pyłek nie dojrzewa oraz zlepia się i nie wysypuje z pylników. Przy takiej pogodzie w kwiatach dochodzi do porażenia grzybami słupków i pręcików, które następnie gniją, a kwiaty w końcu opadają. Z kolei przy niskiej wilgotności pyłek i znamię słupka szybko wysycha i również kwiaty masowo opadają. Podczas dużych wahań temperatury i wilgotności fasola, dyniowate i psiankowate bardzo często reagują zrzucaniem kwiatów i zawiązków.

Suche podłoże nie jest korzystne dla grochu, gdyż w takich warunkach następuje zahamowanie kwitnienia. U warzyw korzeniowych wilgotność podłoża jest bardzo istotna. Podczas suszy korzenie mogą się rozwidlać czy drobnieć, a w wilgotnej glebie dochodzi do porażenia chorobami i szkodnikami. Taki plon jest słabej jakości (niski procent suchej masy czy cukrów), a korzenie źle się przechowują i nie nadają się do przetwórstwa.

Natężenie światła odpowiedzialne jest za powstawanie kwiatów. Przy silnym zagęszczeniu roślin lub pędów tworzy się mała ich ilość, a zawiązane owoce opadają. Kiepskie oświetlenie wpływa również na jakość owoców, które stają się zdeformowane lub zrośnięte (ogórki). Światło jest ważnym czynnikiem dla konkretnych odmian grochu. Późne odmiany wymagają więcej światła niż te wczesne i dlatego słabo kwitną wysiane w okresach wczesnowiosennych.

W niektórych przypadkach możemy kontrolować w/w warunki i wpływać na polepszenie plonu. W uprawach pod tunelami foliowymi zadbajmy o stałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu zmniejszymy wysoką temperaturę i wilgotność wewnątrz tunelu czy szklarni.

W warunkach silnych wahań temperatury i wilgotności, w uprawie pomidora możemy za pomocą harmonizacji kwiatów (Betokson) pomóc w osadzaniu się pyłku na znamionach. Dobre rezultaty daje też lekkie potrząsanie krzaków. Do podwyższenia wilgotności gleby i temperatury stosujmy ściółki w postaci czarnej folii, włókniny, kory czy słomy. Ważne jest również odchwaszczanie upraw i drobne zabiegi agrotechniczne (motyczenie międzyrzędzi). Chwasty obniżają temperaturę w otoczeniu rośliny. Kolejnym zabiegiem wpływającym na plonowanie i kwitnienie jest prawidłowe cięcie i prowadzenie roślin. Ten zabieg jest istotny w przypadku uprawy pomidorów, papryki, ogórka gładkiego, melonów czy oberżyny.

Zwróćmy uwagę na odmianę warzywa i dostosujmy jego wymagania względem czynników w danym okresie wegetacji. Pomocne w zwiększeniu plonowania jest również wysiewanie w pobliżu uprawy roślin atrakcyjnych dla owadów zapylających, jak np. ogórecznik, aksamitki, hyzop, kłosowiec (agastache). Zwabione pszczoły czy trzmiele będą odwiedzać także pomidory, dyniowate, które znacznie lepiej owocują przy krzyżowym zapyleniu.