Europejski Urząd Statystyczny podsumował zeszłoroczną produkcję owoców i warzyw w UE. Z danych wynika, że w 2016 r. Hiszpania była największym producentem owoców wśród wszystkich krajów członkowskich. W kraju tym pod ten rodzaj produkcji przeznaczonych jest aż 942 tys. hektarów, czyli 33 proc. wszystkich unijnych gruntów rolnych dedykowanych produkcji owoców. Z kolei w produkcji warzyw w minionym roku wiodą Włochy z powierzchnią upraw sięgających 420 tys. ha, czyli 19,8 proc. gruntów przeznaczonych pod produkcję warzyw.

Polska również może poszczycić się silną pozycją europejskiego lidera: ponad jedno na cztery jabłka wyprodukowanych w Unii pochodzi właśnie z naszego kraju, plasujemy się tym samym na pierwszym miejscu przed Włochami i Francją. Jabłka były również najczęściej produkowanymi owocami w UE. W 2016 roku zebrano aż 12,5 mln ton tych owoców, a to prawie 25 kg na mieszkańca Unii Europejskiej. Nasz kraj był także głównym producentem wiśni - z produkcją sięgającą 29,3 proc. Hiszpania była w tym względzie na drugim miejscu (11,9 proc.), a Włochy na trzecim (11,2 proc.). Nasz ciepły letni klimat sprzyjał produkcji truskawek, choć największym producentem unijnym wciąż pozostaje Hiszpania i niemal jedna trzecia tych owoców wyprodukowanych w UE pochodzi z tego kraju. Polska zaś wyprodukowała 17,4 proc. truskawek w UE, a Niemcy produkowali 12 proc., będąc zatem trzecim co do wielkości producent tych owoców.

W sektorze warzywnym w ubiegłym roku około 60 proc. ogórków zebranych w UE pochodziło zaledwie z trzech państw członkowskich, przy czym Hiszpania wyprodukowała 28,1 proc. ogórków, Polska 20,4 proc., a Holandia uplasowała się na trzecim miejscu, z produkują na poziomie 16,5 proc.

Produkcja marchwi była bardziej rozproszona w państwach członkowskich, a największymi producentami w 2016 r. była Polska (14,7 proc.), Wielka Brytania (12,9 proc.) i Niemcy (11,5 proc.). Jeśli chodzi o cukinię to dwa kraje zdecydowanie zdominowały produkcję tego warzywa: chodzi o Hiszpanię (38 proc.) i Włochy (36 proc.). Kraje te są także na szczycie tabeli w produkcji pomidorów, dostarczając na unijny rynek aż dwie trzecie tych warzyw. Dopiero na trzecim miejscu jest Portugalia produkująca niecałe 10 proc. unijnych pomidorów.