− Zastosowanie lnu, konopii i roślin zielarskich dziś to nie tylko odzież, czy kosmetyki naturalne, to również wielokierunkowe zastosowanie przemysłowe. To przemysł energetyczny, chemiczny, również przemysł materiałów budowlanych. Domy budowane z paździerzy konopnych mają lepszą izolacyjność cieplną niż domy z cegły. Natomiast wyroby dekoracyjne i opakowaniowe mogą być z powodzeniem kompostowane, bezpiecznie ulegają rozkładowi na pierwiastki nieszkodliwe dla środowiska. Natomiast nasiona lnu oleistego to cenny surowiec do produkcji: farmaceutyków, suplementów diety i kosmetyków. Olej lniany ma również właściwości antynowotworowe – informuje dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. prof. Grzegorz Spychalski.

Korzystając z funduszy unijnych Instytut realizuje również liczne projekty badawcze. Najważniejsze z nich to „Nanomitex. Funkcjonalne nano- i mikromateriały włókiennicze”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych funkcjonalnych tych materiałów włókienniczych, poprawiających bezpieczeństwo i jakość życia oraz projekt o nazwie „Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych”, którego celem jest opracowanie innowacyjnej technologii produkcji linii produktów spożywczych ograniczających zachorowalność na choroby cywilizacyjne, w tym na choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, cukrzycę i anemię.

Po raz kolejny pokazujemy, że oferta polskiego rolnictwa, to nie tylko szansa dla rolników i gospodarczy rozwój Polski, lecz także ochrona środowiska, wysokiej jakości żywność, szeroki wachlarz produktów prozdrowotnych oraz możliwość nowatorskiego wykorzystania uprawianych roślin w przemyśle – podsumował minister Marek Sawicki.