Mechanizm wschodów maków – jest ich kilka gatunków: polny, piaskowy, wątpliwy, nie jest dokładnie zbadany. Część nasion (na tej samej plantacji) wschodzi jesienią, ale znaczny ich odsetek dopiero wiosną. Są one szczególnie nasilone wówczas, gdy odchwaszczanie jesienne zbóż przeprowadzane jest z wykorzystaniem preparatów nalistnych. W przeciwieństwie do herbicydów doglebowych, Nie niszczą bowiem (w przeciwieństwie do herbicydów doglebowych) nasion tego chwastu które zalegają w wierzchniej warstwie gleby. Tak więc użycie ich jesienią, narzuca konieczność wykonania dodatkowego zabiegu właśnie teraz, wiosną.
 
Rozpoznanie maku nie nastręcza wielkich trudności. Siewki wyglądem przypominają młode, miękkie liście iglaków. Rośliny starsze tworzą bladozieloną rozetę o owłosionych pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielnych w odcinkach wydłużonych, lancetowatych liściach.

Jednym z najtańszych sposobów nalistnego zwalczania maków jest stosowanie MCPA, np. Chwastox Extra 300 SL. Działanie tego preparatu uzależnione jest od wysokości temperatury. Podczas oprysku i przynajmniej przez kilka godzin po nim, powinna się ona utrzymywać powyżej 8 st. C. Gdy oprócz maków konieczne jest zwalczanie innych gatunków dwuliściennych łatwo jest dobrać inny herbicyd.

Przykładowe herbicydy do wiosennego niszczenia maków:

Chwastox Extra 300 SL
Chisel 75 WG
Protugan 500 SC
Legato Plus 600 SC
Lintur 70 WG
Mustang 306 SE

O zwalczaniu maków warto także pamiętać w uprawach stanowiących przedplony dla ozimin. Poniżej kilka herbicydów zalecanych do stosowania w innych gatunkach roślin, którymi w przypadku pojawienia się w tych uprawach maków – można je zniszczyć i zabezpieczyć pole przed wzbogaceniem się „banku nasion”. Podana lista nie jest pełna, zawiera tylko przykładowe herbicydy skutecznie zwalczające maki. W obrocie handlowym znajduje się szereg analogów – odpowiedników – generyków. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie sprawdzić etykiety instrukcje-stosowania, ponieważ często nie mają pełnego zakresu zastosowań.

Niektóre możliwości zwalczania maków w uprawach rolniczych:

Bobik, groch – Butoxone M 400 SL
Kukurydza – Maister 310 WG
Burak – Venzar 80 WP

Ciekawostki:
- Odwary z kwiatów maku polnego stosuje się wewnętrznie w nieżytach jamy ustnej i gardła, w uporczywym suchym kaszlu ze skąpą wydzieliną oraz w bólu gardła i chrypce.
- Wyciąg płynny z płatków, bogaty w antocyjany, jest używany do barwienia niektórych syropów leczniczych.
- Trawa zachwaszczona makiem wywołuje zatrucia bydła.
- Nasiona maku zmieszane ze zbożem zabarwiają mąkę na żółto i powodują jej szybkie psucie się.