Jak przekazało MRiRW, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się w środę z założycielami Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin.

Powstanie tego Stowarzyszenia to pozytywna zmiana na rynku owoców miękkich i dobry prognostyk na przyszłość - ocenił szef resortu po zapoznaniu się ze statutem stowarzyszenia.

Podczas spotkania Telus podkreślił potrzebę współpracy rolników. Jego zdaniem, "inicjatywa to dobry impuls w kierunku wspólnego działania". Zaznaczył, że silniejszą pozycję na rynku mogą uzyskać plantatorzy, gdy będą działać razem w ramach organizacji producenckich.

Skup malin przez państwowe podmioty

Dodano, iż podczas rozmów ustalono, że podmioty należące do spółek Skarbu Państwa będą kontynuować skup malin.

7 lipca br. wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że firma Owocmix w miejscowości Granice w gminie Chodel (pow. opolski, woj. lubelskie) rozpoczęła skup malin od plantatorów w ramach państwowego programu. W lipcu minister Telus stwierdził, że dzięki zaangażowaniu dwóch spółek Skarbu Państwa w skup malin rolnik może sprzedawać te owoce po lepszej cenie.

Dwie spółki Skarbu Państwa organizują skup, zlecając go konkretnym firmom. Dzięki temu udało się ustabilizować ceny malin - ocenił.