- Łódzcy przedsiębiorcy z tej branży są zainteresowani współpracą międzynarodową i w Berlinie będą szukać nowych kontrahentów, którzy poszerzą dla nich tamtejsze rynki zbytu - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

Targi odbędą się w dniach 8-10 lutego w stolicy Niemiec. W czasie trzydniowej imprezy w 20 halach zaprezentowane i omówione zostaną zagadnienia związane z działalnością na rynku owocowo-warzywnym: uprawa, transport, przechowywanie i dystrybucja, logistyka.

Swój udział w targach Fruit Logistica zapowiedziało już ponad 2400 firm z ponad 80 krajów, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa oraz globalni liderzy działający w branży. Berlińska impreza to targi biznesowe, na których nawiązywane są kontakty i podpisywane wstępne umowy.

Oprócz spotkania firm i kontrahentów z branży owocowo-warzywnej, podczas targów zaprezentowane zostaną także pojazdy i urządzenia do transportu, maszyny do zbierania oraz sortowania owoców i warzyw.

- To też jest interesujące dla przedsiębiorców, szczególnie z Łódzkiego, które posiada wielkie centra logistyczne. Także i na tym polu może zostać nawiązana współpraca - dodała Blewąska.

Koszt uczestnictwa łódzkich firm pokrywa częściowo UE oraz Urząd Marszałkowski, który przeznaczył w sumie 18 tys. zł, m.in. na wynajem powierzchni i zabudowę stoisk. Wystawcy pokrywają koszty dotyczące zakwaterowania i transportu.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wynika, że obecnie na terenie województwa funkcjonuje 17 grup producentów rolnych i 18 grup producentów owoców i warzyw. W latach 2008-2011 powstało 13 grup owocowo-warzywnych, w tym dwie grupy producentów pieczarek.