Rozmnażanie wegetatywne przez odkłady polega na ukorzenianiu zdrewniałych pędów, które są częścią rośliny matecznej oraz późniejszym ich odcięciu, jako oddzielna już roślina. Pędy niektórych gatunków mają tendencję do tworzenia korzeni w momencie zetknięcia się z podłożem. Metoda ta skuteczna jest w rozmnażaniu m.in. wiciokrzewów, powojników, hortensji pnącej, przywarki japońskiej, milina, wisterii, bluszczu, winorośli, winobluszczu.

Odkłady wykonujemy zazwyczaj ze zdrowych tegorocznych pędów, które najszybciej się ukorzenią. Proces zakorzenienia trwa zwykle sezon. Pędy zazwyczaj odcinamy w następnym roku, na jesieni, aczkolwiek korzenie mogą powstać znacznie wcześniej, np. wiosną lub latem. W celu przyspieszenia wytwarzania korzeni stosuje się pewne zabiegi m.in. nacinanie lub pierścieniowanie.

Nacięcie należy wykonać ostrym, sterylnym nożem od spodu pędu na długości ok. 2,5 cm. Na tym odcinku koniecznie usuwamy wyrastające liście. Miejsce nacięcia możemy dodatkowo zasypać węglem drzewnym lub ukorzeniaczem. Pierścieniowanie polega na ścisłym owinięciu miedzianym drutem pęd rośliny. W tym miejscu tkanka zaczyna grubieć, gromadzą się asymilaty i hormony, które przyspieszają wypuszczanie korzeni.

W pobliżu rośliny matecznej wykopujemy dołek głęboki na 10 cm, w którym zagłębiamy pęd z wykonanym nacięciem lub obrączką z drutu. Za pomocą drucianego skobla (wygięty drut w kształcie litery „U") przymocowujemy pęd do podłoża, a jego część wierzchołkową przywiązujemy pionowo do palika. Wokół pędu warto usypać niewielki kopczyk i wyściółkować korą lub trocinami. Pozwoli to na utrzymanie optymalnej wilgotności i temperatury w glebie.

Powyżej opisana metoda to rozmnażanie przez odkłady zwykłe. Pnącza o wiotkich i długich pędach (bluszcz, milin, wisteria, powojnik) można ukorzenić przez odkłady powtarzane. W metodzie tej postępujemy tak jak w poprzedniej z tą różnicą, że pęd zagłębiamy co 20 cm w wykopanych w linii prostej kilku dołkach. Z pąków znajdujących się nad ziemią wyrosną pionowe pędy.

Istnieje też metoda rozmnażania przez odkłady płaskie poziome. W tym celu cały pęd przytwierdzamy do podłoża i przysypujemy ziemią. Ze wszystkich paków wybijają wówczas młode pędy u podstawy, których tworzą się korzenie. W miarę ich wzrostu systematycznie podsypujemy pęd ziemią.