Gatunki roślin ozdobnych psiząb (Erythronium sp.), trójlist (Trillium sp.) oraz arisema (Arisaema sp.) należą do tzw. geofitów. Pod ziemią zimują w postaci, odpowiednio: cebuli, kłącza i bulwy. W optymalnych dla siebie warunkach mogą rosnąć na jednym miejscu kilka lat, tworząc kwitnące wiosną kobierce.

Każdy z tych trzech gatunków posiada nietypowe, ale bardzo dekoracyjne kwiaty, które z pewnością przykują uwagę każdego. Rośliny te wytwarzają również ozdobne liście, niekiedy w marmurkowe wzory (psiząb, trójlist), a w przypadku arisemy także owocostany. Jesień to odpowiedni okres na posadzenie tych roślin.

Ze względu na to, że rośliny te w naturalnym środowisku porastają runo leśne, zatem idealnym dla nich miejscem w ogrodzie jest rabata pod koroną drzewa lub półcieniste/cieniste stanowisko. Podłoże powinno być przepuszczalne, średnio wilgotne i żyzne, wzbogacone o kompost. Rośliny są mrozoodporne, ale dla pewności warto je przykryć gałązkami sosny.

Psiząb (fot.1,2,3) to nietypowa nazwa dla rośliny, która wzięła się od wyglądu cebuli. Jej spiczasty kształt bardzo przypomina wyglądem kieł psa. Roślina należy do rodziny liliowatych i dorasta do 20 cm wysokości. Wiosną pojawia się rozeta szerokich liści, często nakrapianych w ciemniejsze wzory. Kwiaty osadzone są na bezlistnej łodydze i zwisają z płatkami odchylonymi do tyłu. Swoim wyglądem przypominają miniaturowe lilie.

Powstało wiele krzyżówek o dużych, w białym, żółtym lub różowym odcieniu kwiatach. Psiząb liliowy (E. dens-canis) kwitnie na różowo ('Lilac Wonder') lub na biało ('Snowflake'), natomiast kwiaty w kolorze żółtym posiadają E. tuolumnense i E. revolutum ('Pagoda'). Piękne białe kwiaty wytwarza odm. 'White Beauty' psizęba kalifornijskiego (E. californicum).

Trójlisty (fot.4,5,6) również należą do gatunku tworzącego mieszańce o znacznie większych i ozdobniejszych kwiatach oraz liściach w marmurkowe, ciemniejsze wzory. Trójlisty można podzielić na dwie grupy: sewille o kwiatach osadzonych sztywno tuż nad liśćmi i szypułkowe, których kwiaty zwisają i znajdują się na kilkucentymetrowej łodydze. Jak sama nazwa wskazuje roślina tworzy okółek z trzech, owalnych liści.

Trójlisty kwitną na biało, żółto lub czerwono. W zależności od gatunku kwiaty są różnej wielkości, ale zawsze posiadają trzy płatki i trzy podsadki. Rośliny dorastają do 50 cm wysokości i rozrastają się za pomocą skróconego kłącza. Bordowe kwiaty i marmurkowy wzór na liściach posiada trójlist klinowaty (T. cuneatum), t. kurabayashii (T. kurabayashii). Na żółto kwitnie t. żółty (T. luteum) a na biało t. jajowaty (T. ovatum) i wielkokwiatowy (T. grandilforum). Odmiana 'Plena' tego ostatniego gatunku wytwarza pełne kwiaty.

Arisema amurska (fot.7) należy do rodziny obrazkowatych. Wytwarza nietypowy kwiatostan. Zbudowany jest on z kolby kwiatowej otoczonej barwną pochwą (tzw. spatha), która od dołu jest zwężona, a na górze tworzy hełmiastą okrywę zakończoną wyrostkiem. Liście duże osadzone są na długich (do 50 cm) łodygach i składają się z pięciu listków. Jesienią roślina wytwarza czerwone owoce zebrane w krótkie kolby. Istnieją dwie barwne formy: o pochwie zielonej w białe paski i brunatnej w białe paski.