Żniwa gryczane są już na półmetku. Zapowiadają się rekordowe plony - od 20-30 proc. wyższe od przeciętnych, ale wyjątkowo niskie - o połowę niższe niż w 2011 i w 2010 roku - ceny skupu nie pozwalają rolnikom cieszyć się z dobrych zbiorów. Jeżeli ceny nie wzrosną to, mimo urodzaju, dochody z tej uprawy spadną o 20 do nawet 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku - informuje Regina Hołda z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W tym regionie zwiększa się uprawa tej rośliny. Na Dolnym Śląsku grykę uprawiano w tym roku na powierzchni ponad 8 tys. ha. Stanowi to jedynie niespełna 1 proc. w strukturze zasiewów. Kilka lat temu było jeszcze gorzej.

- Skup gryki na Dolnym Śląsku rozpoczął się z cenami wyjściowymi 950 zł-1000 zł/t. W kraju jest podobnie. W niektórych regionach ceny wyjściowe są o kilkadziesiąt złotych niższe lub wyższe. Najczęściej oferowana cena mieści się w przedziale 1000-1200 zł/t - podaje DODR.

Dla porównania, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2010 rekordowe przeciętne ceny skupu gryki były właśnie na Dolnym Śląsku. Przeciętne ceny skupu w tym roku to 1960 zł netto t.