Rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides) należy do rodziny oliwnikowatych (Elaea¬gnaceae ). W stanie naturalnym występuje na Syberii, w Azji Środkowo-Wschodniej, ale również i na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Posiada pokrój krzewu, ale formowany może być niewysokim drzewem. Jest rośliną dwupienną, czyli osobno występują krzewy posiadające kwiaty męskie i żeńskie.

Owoce rokitnika są niewielkie, barwy pomarańczowej lub żółtej, zebrane w gęste skupiska wzdłuż pędów. Zawierają znaczne ilości prozdrowotnych antyoksydantów, kwasów tłuszczowych, witamin oraz duże zawartości błonnika i pektyn. Są wykorzystywane głównie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Dojrzałe owoce poddane lekkiemu przemrożeniu nadają się również do produkcji soków, dżemów, galaretek czy nalewek.

Rokitnik do obfitego plonowania wymaga stanowiska słonecznego. Gleba powinna być zasadowa, zasobna w składniki pokarmowe i dobrze przepuszczalna, ale niewysychająca. Długookresowa susza prowadzi do opadania zawiązków owoców. W celu uzyskania wśród kilku krzewów żeńskich należy posadzić przynajmniej jeden męski egzemplarz.

Mimo dużej wartości prozdrowotnej owoców, rokitnik nie jest powszechnie uprawiany w Polsce. Głównym powodem są trudności w zbiorze jego owoców. W Polsce jednak znajduje się kilka plantacji tych krzewów. Rokitnik stwarza dobre perspektywy, gdyż cechuje się stabilnością w plonowaniu, niektóre odmiany posiadają nieduże wymagania i mogą rosnąć na uboższych glebach.

Dojrzałe owoce zbiera się na przełomie sierpnia i września. W zależności od odmiany można uzyskać minimum 15 -17 kg do maksymalnie 23-29 kg owoców z jednego krzewu. Średni plon z hektara na glebach zasobnych wynosi ponad 10 ton, a maksymalny nawet 30 ton.

Owoce rokitnika w większości przypadków zbiera się ręcznie. Dzięki nowym odmianom, które posiadają mniej kolców, jest on znacznie łatwiejszy. W ostatnich latach wykorzystuje się także różne typy kombajnów i urządzeń. Zbiór przy pomocy tych maszyn polega na otrząsaniu owoców lub cięciu owocujących pędów, co pozwala zebrać ok. 95% plonu.

Do zakładania plantacji rokitnika najlepiej wybrać odmianę, która charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością oraz posiada mniej cierni, odrostów i charakteryzuje się wysokim plonem oraz dużą zawartością cukrów w owocach. Do nasadzeń towarowych polecane są odmiany pochodzenia rosyjskiego np: 'Aromatnaja', 'Botaniczeskaja', 'Moskwiczka', 'Padarok Sadu', 'Avgustinka' oraz dające wysokie plony 'Plamiennaja' i 'Trofimowskaja'.