W okresie jesiennym takie rośliny balkonowe jak petunie czy pelargonie zaczynają już słabo kwitnąć. Balkon czy taras w tym czasie może nadal również być barwny. W zastępstwie warto, zatem zasadzić takie rośliny ozdobne, którym nie groźne są chłodniejsze dni czy brak słońca. Dodatkowo istnieją gatunki, które w okresie krótkiego dnia zaczynają kwitnąć.

Do jesiennych kompozycji możemy wykorzystać zarówno trwałe byliny, jak rośliny sezonowe czy krzewinki. Z roślin jednorocznych polecamy wielobarwne karłowe odmiany astrów chińskich np. karminowy 'Ognik', mix kolorów 'Pinocchio', aster igiełkowy 'Teisa Satrs' lub dwubarwny (niebiesko-biała) 'Liliput Blue Moon'. Odmiany karłowe tworzą kępy i dorastają zaledwie do ok. 30 cm wysokości.

Warte polecenia są również niskie odmiany (do 30 cm) rudbekii owłosionej, np. 'Toto Gold' (żółta), 'Toto Rustic' (żółto-pomarańczowa). W słonecznych barwach są również kwiaty gazanii lśniącej, której duże kwiaty rozwijają się w dni słoneczne i kwitną nieustannie do pierwszych przymrozków. Chłodne barwy, ale pachnące kwiaty na zwieszających się pędach posiada smagliczka nadmorska. Kwiaty jednoroczne można połączyć z roślinami o ozdobnych jaskrawych owocach, np. papryczki ozdobnej lub psianki koralowej lub trawami ozdobnymi (np. niebieska kostrzewa sina).

Do skrzynek balkonowych warto również posadzić kapustę ozdobną, której karbowane, wewnętrzne liście zabarwiają się w niskich temperaturach na kolor biały, fioletowy lub czerwony. Liście kapusty są trwałe i odporne na przymrozki. Cała roślina jest ozdobna przez całą zimę.

Warte uwagi są również rośliny dnia krótkiego, które dopiero w okresie jesiennym wytwarzają kwiaty, np. wielobarwne złocienie, żółto kwitnący euryops, czy o ozdobnych liściach (biało obrzeżonych) i kwiatach ajania pacyfica. Zazwyczaj traktowane są jako sezonowe, ale mogą być w okresie zimy przechowane w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

W skrzynkach balkonowych możemy również sadzić niskie odmiany bylin ogrodowych o ozdobnych liściach, np. ciemnofioletowych trawiastych konwalnika, w białe plamki miodunki pstrolistnej, o różnej fakturze i kolorystyce turzyc, wielobarwnych żurawek. Z roślin wieloletnich o pędach zwisających i barwnych liściach warto do skrzynek zasadzić: o fioletowym zabarwieniu dąbrówkę rozłogową czy o dwubarwnych liściach barwinka odm. 'Illumination'.

Okazałe kwitnące byliny, które są ozdobą jesieni to: niskie marcinki (astry krzaczaste) kwitnące w chłodnych barwach różu, bieli i fioletu oraz rozchodnik okazały osiągający zaledwie 30 cm wysokości o barwnych liściach i karminowych kwiatach w odmianie 'Bertram Anderson' czy 'Raspeberry Truffle'. Z roślin cebulowych, które kwitną w tym okresie polecamy nerinę bowdenii. Jej różowe i karbowane kwiaty (6-12) zebrane są w wiechy na szczycie 45 cm pędach i pojawiają sie od września do października.

Z krzewinek do skrzynek balkonowych nadają się wrzosy, bluszcz, bażyna czarna, golteria rozesłana. Ta ostania roślina posiada ozdobne czerwone owoce i bordowe, skórzaste liście. Bażyna czarna jest roślinnym reliktem o czarnych owocach. Występuje forma zielonolistna i żółtolistna tej rośliny. Wymienione krzewinki wymagają do uprawy kwaśnego i dobrze przepuszczalnego podłoża.

Tworząc kompozycje pamiętajmy, aby łączyć ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach. Drugim kryterium jest łączenie ze sobą roślin z różnych grup. Pamiętajmy także, aby wyższe, kępiaste rośliny sadzić z tyłu skrzynki, a niskie, rozetowe lub o zwisających pędach z przodu. Całość kompozycji można uzupełnić innymi elementami ozdobnymi, np. owocami dyni ozdobnej, glinianymi donicami, poskręcanymi pędami wierzby mandżurskiej lub leszczyny odm. 'Concorta'.