PRZEGLĄD PRASY: Więcej pieniędzy, ale też obowiązków będą mieli gospodarze, którzy zdecydują się uprawiać rośliny energetyczne - pisze Kamila Perkowska.

W tym roku po raz pierwszy na jednym formularzu można wnioskować zarówno o płatności podstawowe, jak i do roślin energetycznych. (...)

Mniej formalności czeka tych, którzy planują uprawiać rośliny energetyczne na własne potrzeby. Wystarczy do wniosku o płatność dołączyć oświadczenie o tym, że wykorzystają je w swoim gospodarstwie. Dopiero po zakończeniu zbiorów będą musieli w biurze powiatowym ARiMR złożyć deklaracje o wysokości plonów. Nie mogą one być jednak niższe niż średnia plonów poszczególnych gatunków roślin. (...)
Trudniej będą mieli natomiast rolnicy, którzy postanowią sprzedać surowiec. Najpóźniej do 15 maja będą musieli nie tylko złożyć w ARiMR wniosek o dopłatę, ale też podpisać umowę z zakładem skupującym lub przetwórczym. Wybrać mogą go wyłącznie z rejestru prowadzonego przez ARR. Do tej pory w rejestrze znalazło się 360 firm z całego kraju. (...)

Rolnicy mogą spodziewać się nie tylko dopłat, ale również kontroli. (...)

Źródło: Gazeta Pomorska