Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) (fot) należy do gruboszowatych i jest najwyższym z gatunków (50 cm wysokości). Rozrasta się tworząc szerokie, poduchowate kępy złożone z woskowatych, owalnych i grubych liści.

Roślina doskonale znosi susze i ubogie stanowiska. Stąd czasami nazywany jest ogrodowym sukulentem. Na przełomie sierpnia i września wypuszcza pędy z dużymi, płaskimi baldachami kwiatów w kolorze od białego do purpurowego (cecha odmianowa).

Rozchodnik okazały jest mało wymagającą rośliną i może rosnąć na silnie nasłonecznionym miejscu jak: w ogrodach żwirowych, na skalniakach, murkach, między płytami kamiennymi, a nawet w donicach i na dachach (tzw. zielone dachy lub ogrody na dachu).

Dobrze prezentuje się posadzony w dużych grupach lub z innymi roślinami kwitnącymi w tym samym okresie, np. złocienie, astry jesienne, niskie odmiany rudbekii, nachyłki oraz trawy ozdobne. Rozchodnik należy do roślin miododajnych i zwabia pszczoły i motyle. Po przekwitnięciu kwiatostany długo utrzymują się na roślinie i stanowią dodatkową ozdobą podczas okresu zimy.

Powstało wiele odmian, które oprócz barwnych kwiatów posiadają bordowe lub nawet dwubarwne liście i pędy. Biało-zielone są odmiany 'Brilliant', 'Neon', 'Frosty Morn', a żółto-zielone - 'Elsie's Gold', 'Aureovariegatum'. Dodatkowo odmiany kwitną na karminowo-różowo. Do odmian bordowych warte polecenia są: 'Bertram Anderson', 'Carmen'. Białe kwiatostany wytwarza odmiana 'Stardust'.