Wśród roślin ogrodowych znajdują się takie gatunki, które już przekwitły i jest to idealny moment na rozmnożenie tych roślin. Do nich będziemy zaliczać: floks szydlasty, goździki bylinowe (siny, kropkowany, chiński, pierzasty), żagwin, mydlnica, zawciąg nadmorski, ubiorek, aster alpejski, ciemierniki.

Z roślin, które jeszcze nie kwitły, pozyskujemy młode, zielne sadzonki wierzchołkowe (byliny kępiaste, np. goździki, zawciąg nadmorski, aster alpejski). U bylin takich jak floks szydlasty, żagwin, mydlica, ubiorek czy szałwia, tego typu sadzonki znajdziemy na pędach bocznych, natomiast u ciemiernika cuchnącego, korsykańskiego - u podstawy matecznej rośliny.

Odcięte sadzonki powinny być zdrowe, a ich końcówka równo ścięta lub posiadać piętkę. Następnie usuwamy dolne, starsze liście i pozostawiamy kilka młodych wierzchołkowych liści. Tak przygotowane sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i w wsadzamy do doniczek z podłożem.

Podłoże do ukorzeniania powinno być lekko wilgotne i składać się z torfu odkwaszonego i piasku (opcjonalnie perlit) w stosunku (1:2). Doniczkę z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w półcienistym miejscu.

Wiele gatunków i odmian bylin ogrodowych można rozmnażać przez podział , gdy zaczynają dopiero kwitnąć. Najlepiej jest wtedy pobierać sadzonki w pochmurne dni tak, aby nie zwiędły. Wyrastające u podstawy rośliny oddzielamy i ukorzeniamy. Rośliny rozrastające się przez rozłogi jak: gęsiówka, kopytnik, dzwonek Poszarskiego, karmnik ościsty, rozchodniki, żurawki, należy ręcznie rozerwać i taki fragment rośliny posadzić na nowym miejscu.